Ulje čileanske maline možda nije jedno od najpoznatijih ulja, ali je svakako jedno od najdragocjenijih. Njegova dobrobit leži u velikoj koncentraciji antioksidansa te u svojstvima koja pružaju prirodnu SPF zaštitu. Zbog toga se ono često koristi kao dio prirodne zaštite od sunca i njegova UV zračenja. Zaštitni faktor mu može biti od 25 do 50, što je jako visoki stupanj za prirodni preparat.
Osim toga, ovo ulje pruža idealnu njegu kože zbog drugih ljekovitih nutrijenata koje sadrži, a posebno je štiti od starenja uzrokovanog suncem, odnosno od prevelikog isušivanja koje dovodi do iritacije kože i pretjeranog boranja. Prednost ovog skupocjenog ulja je ta što se brzo razmazuje i lako upija, pa ne ostavlja nikakve masne tragove niti začepljuje pore. Može se koristiti u mješavinama s drugim uljima ili maslacima, ali i samostalno. Zahvaljujući svojim protuupalnim svojstvima, ulje čileanske maline pogodno je i za osjetljivu kožu, sklonu iritacijama.
Ovo ulje dobiva se iz sjemenki malima, koje se podvrgavaju procesu tiješnjenja. Iz njih se izvlači ulje, a budući da ga se dobiva vrlo malo, ono nije tako lako nabavljivo i jako je cijenjeno, ali i skupo. Na žalost, mirisom ne podsjeća na maline, ali ima jednako blagotvorna svojstva koja nadmašuju nedostatak karakterističnog mirisa.
Način na koji djeluje ulje čileanske maline je da apsorbira UVB i UVC zrake, čime pokriva štetna djelovanja gotovo svih tipova zraka. Njegov SPF faktor može se i povisiti u kombinaciji s drugim prirodnim preparatima, stoga se preporučuje miješati ga s onima koji pružaju zaštitu i od UVA zračenja. Time će se dobiti preparat koji pruža potpunu zaštitu od sunca.
Ipak, pripazite s kojim ga preparatima miješate da ne biste SPF faktor smanjili, što se često događa miješanjem ovog ulja s maslacima za tijelo.
Djelovanje ulja čileanske maline
Zbog velikog SPF faktora bez dodanih umjetnih ili štetnih spojeva, ulje čileanske maline prije svega se koristi u prirodnim preparatima za sunčanje i njegu kože pri izlaganju i nakon izlaganja suncu. Ono ne samo da štiti kožu od UV zračenja, nego i od ostalih tegoba uzrokovanih sunčevim zrakama, kao što je preveliko isušivanje kože, boranje, ali i oštećenje.
Uz UV zračenje i obnavljanje kože, ovo ulje ima i jako antioksidativno djelovanje, što znači da štiti stanice kože od oboljenja, pogotovo od teških bolesti kao što je rak kože. Djelovanje ulja je i protuupalno, pa se može koristiti i kod bakterijskih oštećenja, kao što su akne, prištići i slične pojave. Pomaže i u liječenju drugih ekcema, ali i dermatitisa.
Zbog svog hidratizirajućeg djelovanja, potiče stvaranje kolagena, čime se održava elastičnost i čvrstoća kože te smanjuje nastajanje bora i drugih znakova starenja.
Primjena ulja čileanske maline
Ulje čileanske maline možete samo nanositi na kožu, čak i na kožu lica jer ne začepljuje pore. Njegova tekstura je lagana, lako upijajuća i ne suviše masna. Ipak, ako vam je preskupo nanositi isključivo ovo ulje, budući da mu je cijena i do 100 kn za 100 ml, možete ga miješati s drugim maslacima ili uljima i tako napraviti nešto ekonomičniji, ali opet prirodni, preparat za sunčanje.
Jedan od njih je onaj od kokosovog ulja i shea maslaca. Ovakva krema za sunčanje također će pružati adekvatnu zaštitu, njegu kože i bit će, nimalo manje važno, jako ugodnog mirisa. Sve što vam treba za ovaj preparat je bademovo ili maslinovo ulje, kokosovo ulje, pčelinji vosak, sezamovo ulje, karite ili shea maslac, neko eterično ulje i naravno, ulje čileanske maline.
Pomiješajte pola čaše maslinovog ili bademovog ulja s četvrtinom šalice kokosovog ulja ili jednako toliko pčelinjeg voska. Dodajte po žličicu sezamovog ulja te dvije žlice karite ili shea maslaca. Sve ovo stavite u staklenu zdjelu, pa otopite na pari. To možete učiniti u vodenoj kupelji. Kada se svi sastojci otope i dobro smiješaju dodajte dvije žlice cinkova oksida. Dodajte ga pažljivo kako ne biste udahnuli prah. Ovaj spoj povećat će SPF vrijednost preparata, ali ako ne želite stavljati ga, možete i preskočiti ovaj korak.
Nakon što sve dobro promiješajte, maknite posudu s vatre i u smjesu dodajte ulje čileanske maline, sezamovo ulje i po želji eterično ulje, koje će preparati dati željeni miris. Sve premjestite u manje posude i ostavite da se ohladi.
Ovu smjesu možete koristiti od 6 mjeseci do godine dana. Imajte na umu da će se ispirati s kože sa svakim kupanjem, stoga je nanosite redovito, pogotovo ljeti, kada se i znojite.
Autor: V.B., Foto: ulleo/Pixabay