Eterična ulja protiv bora neće podariti vječnu mladost, ali mogu pružiti puno ljepši izgled s kojim će svaka osoba biti mnogo zadovoljnija. U službi ljepote su odavno aromaterapijska eterična i biljna ulja, a mogu ukloniti i ptičje nožice oko očiju puno učinkovitije i brže od bilo kojih brendiranih krema.
Eterična ulja protiv bora prolaze kroz sve slojeve kože i hrane ih, a tvari koje se nalaze u prirodnoj kozmetici su srodne lipidima kože koja ih prepoznaje i ugrađuje u svoje stanice, što se ne događa prilikom upotrebe raznih oblika naftnih derivata koji sadrže kupovne kreme.
Isto tako sve te kreme sadrže običnu vodu, a u aromaterapiji se umjesto vode koristi cvjetna vodica u kojoj se destilacijom otapaju eterična ulja zbog čega su učinkovita i ljekovita.
Kao kombinacija za osvježenje umjesto klasičnog tonika koriste se hidrolati ruže, bušina, hamamelisa, smilja ili sjemena mrkve koji su obvezni sastojak vodene faze kreme.
U hidrolat se isto tako mogu dodavati aloe vera ili biljni glicerol kako bi se osiguralo dodatno vlaženje kože. U borbi protiv bora su učinkovitija ulja od krema.
Ulja koja mogu pomoći u borbi protiv bora su:
- Ulje boražine
- Ricinusovo ulje
- Divlja ruža
- Ulje koštica marelice
- Uljni macerat mrkve
- Shea maslac
- Arganovo ulje
- Jojoba
- Ulje noćurka
- Pasji trn
- Macerat gotu kole
- Ulje pšeničnih klica
Sva ta ulja su bogata nezasićenim esencijalnim masnim kiselinama koje će odlično ublažiti posljedice fotoostarjele, suhe i dehidrirane kože.
Bore se najčešće vežu za suhu kožu, ali kada osoba dođe u zrelije godine one se odražavaju i na licu masnije kože. Bez obzira je li koža masna, ona isto tako voli ulja, a arganovo ulje je najidealnije za primjenu kod masnije kože zbog svog visokog udjela antioksidansa koji je preporučljiv za tretiranje zrele kože s pretjeranim izlučivanjem sebuma.
Jojoba je isto tako odličan izbor za suhu, izboranu, ali i masnu kožu jer balansira omjer vlage i masnoće, a istovremeno i pegla bore. Nažalost sva ta ulja nisu nimalo jeftina, ali postoje i jeftiniji borci protiv bora poput najobičnijeg ricinusa.
Ricinusovo ulje odlično hidratizira aknastu, suhu i komedoničnu kožu, ali i potiče stvaranje elastina i kolagena, tj. bjelančevina koje su zaslužne za kožu koja će biti kao kod beba.
Bore na licu
Kada su u pitanju bore na licu sve se više žena odlučuje za prirodne maske, koje možete napraviti i kod kuće. Uz malo vašeg vremena i truda možete svojoj koži vratiti elastičnost i bez skupocjenih preparata.
Pored eteričnih ulja koja će pomoći zategnuti kožu i vratiti joj sjaj možete pokušati s maskom od avokada i banane.
Avokado je odlično sredstvo protiv bora koje sadrži antioksidanse, a osim toga što usporava njeno starenje ujedno sprječava gubitak vlažnosti kože. Pritom se najviše misli na obnavljanje postojećih i stvaranje novih stanica koje čine kožu glatkom te ublažavaju razne upale.
Ako želite napraviti masku od avokada potrebno je pomiješati 70 ml ulja avokada i dva žumanjka sve dok ne dobijete kompaktnu smjesu. Na kraju ćete dodati malo jabučnog octa, pola male žlice limunovog soka i malo morske soli. Masku nanosite na čisto lice, a potom na dekolte i na vrat. Držite ju 45 minuta, a postupak ponovite dva dana zaredom.
Možete pokušati i s maskom od banane. Ako želite znati kako imati lijepo i mladoliko lice, uzmite bananu, zgnječite ju i pomiješajte s jednom žlicom maslinovog ulja, jednom kapi eteričnog ulja lavande te jednom malom žlicom meda.
Miješajte sve sastojke dok ne dobijete kompaktnu smjesu te ju nanesite na očišćeno lice i vrat. Pričekajte 30 minuta i nakon toga ju isperite mlakom vodom. Dok je lice vlažno umasirajte malo maslinovog ulja i ostavite.
Dok se neki odlučuju za prirodne metode postoje i oni koji će posegnuti za tretmanima u kozmetičkim salonima:
- Neablativni laseri – zagrijavaju dermis i potiču na stvaranje kolagena.
- Ablativni laser – pomaže ispraviti manje i veće nepravilnosti, ali potrebno je više vremena kako bi se koža u potpunosti oporavila.
- Dermoabrazija – metoda s kojom se poboljšava površinski sloj kože.
Bez obzira za koju se metodu odlučili važno je da vodite računa o redovnoj njezi kože te pazite da u organizam unosite dovoljno zdravih namirnica s važnim i neophodnim nutrijentima.
Na jelovnik uvrstite namirnice poput špinata (bogat antioksidansima), puretine (sadrži protein karnosin koji usporava proces starenja) te borovnice i jagode u kojima dovoljno vitamina C da bi mogli zadržati kolagen.
Autor: A.Z., Foto: R.Iegosyn/Shutterstock