Echinacea je biljka koja se nalazi u raspršenim skupinama na pjeskovitom tlu ili bogatoj prerijskoj zemlji, a može narasti u visinu i do jednog metra. U ljekovite svrhe može se koristiti svaki dio biljke, pa su tako ljekoviti stabljika, cvijet, korijen i lišće. Ova biljka je tradicionalni lijek Indijanaca koji su ju koristili kao prevenciju i za liječenje upale dišnih puteva.
U njoj se nalazi složena smjesa aktivnih sastojaka kojima stručnjaci pripisuju imunostimulirajuća i antimikrobna svojstva, a svaka vrsta ove bilje posjeduje fenole poznato po jakim antioksidativnim svojstvima.
Za liječenje brojnih bolesti ponekad treba posegnuti za prirodnim lijekovima koji će pomoći ublažiti brojne tegobe. Za razliku od drugih metoda liječenja, prirodne metode skoro nikada neće dovesti do negativnih nuspojava.
Echinacea sprečava prodiranje mikroba u zdrave stanice na način da bakterije i virusi ne mogu uspostaviti uporište u organizmu. Od ostalih tvari ova biljka sadrži i alkilamide koji jačaju imunitet te derivate kafeične kiseline, polisaharide i glikoproteine.
Riječ je o popularnoj biljci koja je dobra kao prevencija i lijek za gripu i prehlade. Pomaže izliječiti sljedeće bolesti:
- gripu
- alergije
- bolesti desni
- povećane prostate
- virusa Herpesa
- candide
- prehlade
- bronhitisa
- sinusitisa
- upale uha
- upale mjehura
- psorijaze i ekcema
Isto tako je učinkovita i kod dugotrajnih infekcija koje se ponavljaju. Najdjelotvornija je kada se uzima dok je osoba još zdrava kao prevencija, a ukoliko se osoba već razboljela može pomoći na način da ubrza oporavak i ublaži razne tegobe.
Najčešće se uzima u obliku tinkture, a tinkturu se ukapa u malo čaja ili vode te se popije. Tinktura je najdjelotvornija za upale dišnih putova jer tekućina prilikom gutanja direktno djeluje na sluznicu grla.
Kupiti se može korijen echinacee, čaj, sušena biljka ili biljni sok. Smije se uzimati osam tjedana zaredom, a nakon toga je potrebno napraviti pauzu.
Osim za upalu dišnih putova, Eschinacea se koristi i lokalno kako bi se ublažili upalni procesi koji su izazvani psorijazom i ekcemom, a ubrazava se i proces liječenja od herpesa i kandide.
Isto tako je uspješna u dezinfekciji kože te pospješivanju zarastanja kožnih ozljeda poput opeklina od sunca, ogrebotina i porezotine. Na svim tim mjestima ova biljka ublažava bol.
Echinacea se ne preporučuje osobama koje pate od autoimunih bolesti te nije testirana na dojiljama i trudnicama zbog čega se ne preporučuje ženama za vrijeme dojenja i trudnoće.
Autor: A.Z., Foto: Mason Brock/Wikimedia