Jabučni ocat često se koristi kao začin za salate ili kod pripreme drugih jela. Nutritivno je vrlo vrijedna namirnica jer je odličan izvor fosfora, kalija, kalcija, magnezija, natrija i željeza, a sadrži i dijetalna vlakna te vitamine i minerale.
Ocat inače nastaje fermentacijom šećera – prvo u alkohol, a zatim s vremenom u ocat. Iako se može napraviti od nekoliko vrsta voća, povrća pa čak i žitarica, najpopularniji je jabučni ocat.
Kupovni jabučni ocat dolazi u plastičnim pakiranjima koja na visokim temperaturama prilikom transporta ispuštaju štetne sastojke u ocat. Domaći jabučni ocat u procesu pripreme zadržava vrijedne enzime, vitamine i probiotike koji se kod proizvodnje pasteriziranog octa uništavaju grijanjem, pa je svakako bolje da sami pokušate napraviti vlastiti ocat.
Recept za domaći jabučni ocat
Sastojci
- jabuke
- pola šalice šećera ili 1 šalica meda
- filtrirana voda ili voda koju ste prokuhali pa ohladili
Priprema jabučnog octa
Ako je ikako moguće, za pripremu jabučnog octa koristite domaće, neprskane jabuke. Jabuke operite, a trule i oštećene dijelove odstranite. Ostatak narežite na manje komade.
S obzirom na to da priprema domaćeg octa može potrajati nekoliko mjeseci, bilo bi dobro da ga radite u jednoj velikoj staklenci. Obavezno koristite staklenku jer ocat iz posuđa od nehrđajućeg čelika ili bilo kojih drugih materijala može izvući teške metale. Staklenku prvo operite i sterilizirajte tako da je ostavite desetak minuta u pećnici zagrijanoj na 150 stupnjeva.
Staklenku do polovice ispunite jabukama, a zatim ulijte vodu u koju ste umiješali šećer ili med tako da prekrije jabuke i da do vrha ostane oko 5-6 centimetara. Nakon toga je prekrijte pamučnom gazom i osigurajte gumicom pa ostavite 1-2 tjedna na tamnom i toplom mjestu. Jednom ili dva puta dnevno promiješajte sadržaj. Kada šećer krene fermentirati u alkohol, na površini će se pojaviti mjehurići, a moći ćete osjetiti i miris.
Tjedan ili dva kasnije, kada se jabuke sasvim spuste na dno i bude se jače osjećao miris alkohola, tekućinu treba procijediti. Jabuke možete baciti, a procijeđena tekućina se vraća u čistu staklenku koju opet trebate pokriti gazom i osigurati gumicom.
Tekućina se vraća na toplo i tamno mjesto na još otprilike 3-4 tjedna kako bi se alkohol pretvorio u kiselinu. Za to vrijeme trebate povremeno promiješati tekućinu. Normalna je pojava da se tijekom tog procesa na površini stvori bijeli sloj, a na dnu staklenke talog.
Svoj domaći jabučni ocat možete povremeno kušati kako biste vidjeli je li postigao kiselost kakvu želite. Ako ste zadovoljni, ocat možete procijediti još jednom i preliti u manje staklenke s čepom. Ako ocat i dalje nije kiseo onoliko koliko želite, ostavite ga još nekoliko dana. U slučaju da vam je možda ipak postao prekiseo, možete ga razrijediti s malo vode.
Domaći jabučni ocat treba čuvati podalje od sunčevog svjetla. Ovako pripremljen se neće pokvariti, a ako se dogodi da se nakon dužeg stajanja na površini krene formirati bijeli sloj, samo ga uklonite i procijedite ocat.
Osim u kuhinji, domaći jabučni ocat se koristi i u zdravstvene svrhe. Ima pozitivno djelovanje na metabolizam općenito, pomaže regulaciji šećera u krvi, čisti jetru i bubrege, poboljšava probavu, smanjuje rizik od visokog krvnog tlaka i neutralizira bakterije, a dobar je i za mršavljenje.
Ako planirate koristiti jabučni ocat za mršavljenje, on se konzumira za vrijeme ili nakon obroka i obavezno ga treba razrijediti. Priprema se tako da jednu čajnu žlicu meda i jednu čajnu žlicu octa pomiješate s 1 dl vode.
Autor: A.V., Foto: wicherek/Pixabay