Patlidžan je niskokalorično povrće koje sadrži niacin, vitamine B6, C i K te minerale bakar, fosfor, kalcij, magnezij, mangan i željezo. Od ostalih nutrijenata sadrži dijetalna vlakna i folnu kiselinu pa pomaže u održavanju zdrave probave i smanjenju rizika od srčanih bolesti. Ne sadrži kolesterol i masti pa je odlična namirnica za one koji žele smršavjeti.
Osim što se može pohati, puniti, peći ili koristiti za izradu umaka, namaza, ukusni patlidžan možemo spremiti i za zimu. Kad spomenemo pripremu zimnice od patlidžana, većina će sigurno prvo pomisliti na ajvar, ali ovo povrće se može spremiti za zimu i na druge načine, a mi vam u nastavku donosimo nekoliko recepata.
Patlidžan u ulju
Sastojci
- 4 veća patlidžana
- sol i papar
- ocat
- ulje (maslinovo ili repičino)
- češnjak
- kapari
- bosiljak ili ružmarin (po želji)
Priprema
Patlidžane operite i izrežite na malo deblje kriške. Posolite ih i ostavite da stoje u cjedilu barem jedan sat, a nakon toga ih posložite ih na lim za pečenje i premažite uljem pa stavite na pećnicu koju ste zagrijali na 220 stupnjeva.
Patlidžani se nakon pečenja prvo trebaju ohladiti, a nakon toga ih složite u posudu, prelijte octom i ostavite da odstoje nekoliko sati. Potom ih treba ocijediti i složiti u oprane i sterilizirane staklenke.
Staklenke se steriliziraju tako da ih nakon pranja posložite na lim za pečenje i ostavite deset minuta u pećnici koju je prije toga potrebno zagrijati na 150 stupnjeva.
Patlidžane koje ste složili u staklenke prelijte maslinovim ili repičinim uljem u koje ste dodali kapare, komadiće češnjaka i ostale začine po želji, a možete dodati i nekoliko sušenih rajčica. Staklenke nakon punjenja dobro zatvorite i spremite ih na tamno i hladno mjesto.
Ovako pripremljeni patlidžani mogu se poslužiti kao salata uz pečeno meso ili bilo koje jelo s mesom, dobro se slažu sa slanim sirevima ili vrućim prepečenim kruhom.
Kiseli patlidžani
Iako se za kiseljenje mogu upotrebljavati sorte patlidžana sa zelenim i bijelom mesom, ipak se u ovom slučaju preporučuje izbjegavati klasični ljubičasti patlidžan koji se koristi za izradu ajvara jer će on biti gorak.
Sastojci
- 2 kg patlidžana
- 2 l vode
- 2 dl ulja (i još dodatno kasnije za prelijevanje)
- 2 žlice soli
- 2 žlice esencije
- 1 žlica soli
- 1 žlica papra
- 5 režnjeva češnjaka
- vezica peršina
Priprema
Nasjeckajte peršin u bijeli luk, dodajte papar i izmiješajte sve zajedno. Patlidžane operite, očistite i narežite na kocke.
U velikoj posudi pomiješajte vodu, ulje, šećer, sol i esenciju. Kada tekućina proključa, ubacite polovicu patlidžana i kuhajte ih dok ne omekšaju (oko 2 minute). Nakon toga ih izvadite i napravite isto s drugom polovicom.
Kad su se patlidžani ohladili, pomiješajte ih s nasjeckanim češnjakom, peršinom i začinima pa s tom smjesom napunite čiste staklenke. Na kraju sve prelijte uljem, dobro zatvorite staklenke i spremite ih na hladno i tamno mjesto. Kiseli patlidžani mogu se konzumirati nakon 15-ak dana.
Ako želite odmah uživati u okusu patlidžana, a dosadili su vam uobičajeni načini pripreme poput punjenja, pečenja ili pohanja, možete napraviti brzi namaz od patlidžana.
Za namaz od patlidžana potrebni su vam sljedeći sastojci:
- 2 patlidžana
- 1 češanj češnjaka
- maslinovo ulje
- sol
- peršinovo lišće
Patlidžane zarežite po dužini pa unutra utrljajte sol. Složite ih na papir za pečenje i pecite na temperaturi od 180 stupnjeva sve dok ne postanu mekani. Kad se ohlade, izvadite meso i dodajte mu maslinovo ulje, nasjeckani češnjak i peršin i po potrebi još soli. Od tih sastojaka uz pomoć štapnog miksera ili vilice napravite gustu pastu.
Ovaj namaz od patlidžana najbolji je u kombinaciji s prepečenim kruhom.
Autor: A.V., Foto: jackmac34/Pixabay