Kisele šparoge za zimnicu

šparoge

Sezona branja šparoga započinje s prvim sunčanim danima ožujka, ali ovu ukusnu i nutritivno bogatu namirnicu možete spremiti za zimnicu i uživati u njenom okusu i tijekom zime. Mlade šparoge bogate su vitaminima A, B i K te sadrže eterično ulje, asparagin, jantarnu kiselinu, vanilin, tirozin, fosfor, kalcij, željezo, mangan, manju količinu šećera i merkaptan.

Divlje šparoge pomažu kod anemije, bubrežnog kamenca, kroničnog bronhitisa i dijabetesa, a s obzirom na to da su bogate kalcijem, magnezijem i vitaminom K, dobre su za jačanje kostiju. Izdanci ove biljke sadrže inulin koji neutralizira loše i potiče razvoj dobrih bakterija.

Od preko 300 postojećih vrsta šparoga, jestivo je samo njih 20. Osim zelenih, postoje i bijele šparoge koje su dosta skuplje jer se uzgajaju tako da se njihovi izdanci pokrivaju od sunca kako ne bi došlo do stvaranja klorofila koji inače šparogama daje zelenu boju. Postoje i ljubičaste šparoge koje okusom podsjećaju na voće, ali one su dosta rijetke.

Šparoge su popularnost stekle još u rimsko doba kad su ih podanici brali za careve, a danas su poznate kao jedna od najzdravijih namirnica i postale su prava kulinarska delikatesa. Najčešće se svježe ili kratko termički obrađene dodaju rižotima, salatama, tjestenini i omletima, a mogu se poslužiti i kao juha ili prilog ribljim i mesnim jelima.

Kao što smo spomenuli na početku, šparoge se mogu spremiti i za zimnicu, a mi vam u nastavku donosimo recept.

Recept za kisele šparoge

Sastojci

  • 1 kg šparoga
  • 7 dl vode
  • 3 dl octa
  • 2 žlice šećera
  • 1 čajna žlica soli
  • nekoliko zrna papra
  • 2 režnja bijelog luka (može i bez)
  • kopar

Priprema

Prvo operite i sterilizirajte staklenke. Staklenke se steriliziraju tako da ih nakon pranja posložite naopako na lim za pečenje i desetak minuta ostavite u pećnici koju ste prije toga zagrijali na 150 stupnjeva.

Šparoge operite, osušite i otkinite im donji dio stabljike. Dijelove stabljike koje odstranite ne morate bacati, nego ih možete iskoristiti za, recimo, pripremu juhe ili temeljca za neko drugo jelo.

Očišćene šparoge složite u staklenke tako da im vrhovi budu okrenuti prema gore i dodajte nekoliko zrna papra, sitno sjeckani kopar i češnjak.

U posudi pomiješajte i prokuhajte vodu, ocat, šećer i sol. Vrelom tekućinom prelijemo šparoge tako da budu potpuno prekrivene i staklenke odmah zatvaramo poklopcima. Kada se ohlade, spremamo ih na hladno, tamno i suho mjesto s ostalom zimnicom.

Ovako pripremljene kisele šparoge za zimu mogu se konzumirati nakon mjesec dana, a poslužiti ih možete kao salatu uz razna jela ili ih dodati sendvičima.

Autor: A.V., Foto: RitaE/Pixabay