Spuštena maternica, poznata i kao prolaps maternice, je stanje u kojem maternica propada prema dolje u rodnicu zbog oslabljenih mišića i tkiva. Maternica je učvršćena nizom mišića i tkiva. Postanu li ta tkiva i mišići slabi ili mlohavi, maternica može propasti u rodnicu. To nazivamo spuštenom maternicom. Ovaj problem je relativno čest među ženama, osobito nakon poroda ili u menopauzi.
Spuštena maternica je poput tvrde kvrge na vanjskome dijelu rodnice, a najintenzivnije ćete je osjetiti pri ustajanju. Uz simptome poput osjećaja težine u zdjelici i bolova u donjem dijelu leđa, ovo stanje može značajno utjecati na kvalitetu života. Zato je važno pronaći prirodne načine za ublažavanje tegoba koji su sigurni i učinkoviti. U ovom članku istražit ćemo sedam prirodnih metoda koje mogu pomoći ženama da se bolje nose s ovim stanjem.
Simptomi spuštene maternice
Simptomi spuštene maternice mogu značajno varirati, ali neki su vrlo česti među ženama. Osjećaj težine ili pritiska u zdjelici često je prvi znak prolapsa maternice. Neke žene boli i donji dio leđa, pate od lagane inkontinencije pri fizičkim naporima (stresna inkontinencija), osjećaju težinu u trbuhu, pate od zatvora i boli ih tijekom spolnog odnosa. Također, vidljivo spuštanje maternice kroz vaginalni otvor može biti prisutno, što dodatno doprinosi nelagodi. Ovi simptomi mogu negativno utjecati na kvalitetu života i svakodnevne aktivnosti.
Uzroci spuštene maternice
Glavni uzroci spuštene maternice uključuju slabost zdjeličnih mišića zbog poroda, starenje i hormonalne promjene, pretilost, i kronični kašalj. Mogućnost spuštanja maternice povećava svaka aktivnost koja slabi tjelesna potporna tkiva, primjerice, pad razine estrogena tijekom menopauze ili pušenje. Teški i dugi trudovi također povećavaju rizik od obolijevanja, a i zatvor, kronični kašalj, pretjerana tjelesna težina i dizanje teških tereta. Nasljedni faktori također igraju ulogu, jer ako je netko u obitelji imao problema sa spuštanjem maternice, vjerojatnost pojave problema je veća.
Dijagnoza spuštene maternice
Liječnik će spuštenu maternicu dijagnosticirati unutarnjim ili ultrazvučnim pregledom. Tijekom ginekološkog pregleda, liječnik može procijeniti stupanj spuštanja maternice kroz vizualni pregled i palpaciju. Ultrazvuk ili MRI mogu biti korišteni za detaljniju procjenu i isključivanje drugih mogućih uzroka simptoma. Upitnici i samoprocjene simptoma također mogu pomoći u određivanju ozbiljnosti stanja. Savjetovanje sa stručnjakom za zdjelično dno može pružiti dodatne informacije i planove liječenja.
Tradicionalne metode liječenja
Ako je riječ o lakšem spuštanju maternice, liječnik će vam možda postaviti prstenasti polietilenski umetak koji će podignuti maternicu i fiksirati je. Pesar se mora promijeniti svaka tri do 12 mjeseci. Vaginalni se stošci umeću u rodnicu poput tampona i sadržavaju utege koje žene drže u rodnici mišićima donjeg dijela zdjelice. Vježbe se izvode nekoliko puta na dan i tako se jačaju mišići koji učvršćuju maternicu. Moguće je maternicu vratiti na mjesto operativnim zahvatom, no liječnici će vam vjerojatno preporučiti histerektomiju ako je maternica toliko spuštena da dijelovi vire iz tijela. Uz operativni zahvat, preporučuje se promjena prehrane te korištenje biljnih i prirodnih lijekova.
7 prirodnih načina za ublažavanje tegoba
Prirodni pristupi liječenju spuštene maternice mogu biti vrlo učinkoviti i često su preferirani zbog minimalnih nuspojava. U nastavku ćemo istražiti sedam prirodnih načina koji mogu pomoći u ublažavanju tegoba povezanih s ovim stanjem. Od vježbi koje jačaju zdjelične mišiće do biljnih pripravaka, ovi pristupi nude ženama mogućnosti koje su nježne, sigurne i podržavaju cjelokupno zdravlje.
1. Vježbe mišića donjeg dijela zdjelice ili Kegelove vježbe
Vježbe mišića donjeg dijela zdjelice, ili Kegelove vježbe, jačaju mišiće stijenke rodnice i tako sprječavaju spuštanje maternice. Ove vježbe za spuštenu maternicu pomažu ženama da ojačaju zdjelične mišiće, što može značajno ublažiti simptome.
Kako ih izvoditi? Prije vježbanja pokušajte osjetiti mišiće zdjelice. Pri sljedećem mokrenju stisnite mišiće i pokušajte zaustaviti mokraćni mlaz. Mišići kojima ga zaustavljate jesu mišići zdjelice. Sljedeće vježbe izvodite nekoliko puta na dan:
1. Polako stegnite mišiće donjeg dijela zdjelice. Držite ih stegnute dok ne nabrojite do dva (kako mišići budu jačali, pokušajte ih držati stegnutima sve dulje, dok ne nabrojite do deset). Opustite ih i sve ponovite deset puta. Nakon toga se odmorite minutu prije druge vježbe.
2. Stegnite i opustite mišiće donjeg dijela zdjelice oko 30 puta, što brže možete.
Kegelove vježbe za spuštene maternice jednostavne su za izvođenje i mogu se prakticirati bilo gdje, pridonoseći boljem zdravlju žena i prirodnom liječenju spuštene maternice.
2. Biljni čajevi i tinkture
Biljni čajevi i tinkture mogu biti vrlo korisni u prirodnom liječenju spuštene maternice. Neke od najpoznatijih ljekovitih biljaka koje pomažu u jačanju zdjeličnih mišića i zdravlju maternice su vrkuta, kopriva, hamamelis i rusomača. Vrkuta je poznata po svojim adstringentnim svojstvima koja pomažu u toniranju mišića zdjelice, dok kopriva obogaćuje tijelo željezom i drugim važnim mineralima.
Priprema biljnih čajeva je jednostavna i može se obaviti kod kuće. Evo nekoliko recepata:
1. Čaj od vrkute: Stavite jednu žlicu osušene vrkute u šalicu vruće vode. Ostavite da odstoji 10 minuta, procijedite i pijte dva puta dnevno.
2. Čaj od koprive: Stavite jednu žlicu osušene koprive u šalicu vruće vode. Ostavite da odstoji 10 minuta, procijedite i pijte dva puta dnevno.
Tinkture se mogu pripremiti tako da se svježe ili osušene biljke stave u alkohol (npr. votku) i ostave da odstoje nekoliko tjedana. Koristite nekoliko kapi tinkture razrijeđene u vodi, prema uputama travara.
Bilje može značajno olakšati tegobe povezane s prolapsom maternice. Redovita konzumacija biljnih čajeva može pomoći u jačanju zdjeličnih organa, smanjiti upale i poboljšati cjelokupno zdravlje žena. Ove prirodne metode liječenja su nježne za tijelo i nemaju nuspojave poput nekih farmaceutskih proizvoda.
3. Masaža zdjelice
Masaža zdjelice pomaže u opuštanju mišića, poboljšanju cirkulacije i jačanju zdjeličnog dna. Postoji nekoliko tehnika masaže koje možete koristiti, uključujući blage kružne pokrete i duboku tkivnu masažu. Tehnika miofascijalnog oslobađanja također može biti korisna za oslobađanje napetosti u zdjeličnim mišićima.
Upute za izvođenje kod kuće
1. Priprema: Lezite na leđa s jastukom ispod koljena. Koristite ulje za masažu za bolje klizanje.
2. Blaga masaža: Počnite s blagim kružnim pokretima oko donjeg trbuha i zdjelice.
3. Duboka masaža: Primijenite blagi pritisak palcem i kažiprstom na područja gdje osjećate napetost. Masirajte svako područje 1-2 minute.
Ako niste sigurni kako izvoditi ove tehnike, preporuča se konzultacija s profesionalnim terapeutom.
Redovna masaža zdjelice može poboljšati fizičko i emocionalno stanje. Fizički, pomaže u smanjenju napetosti i bolova, dok emocionalno može smanjiti stres i anksioznost povezane sa simptomima spuštene maternice.
4. Akupunktura
Akupunktura je drevna kineska metoda liječenja koja uključuje umetanje tankih iglica u specifične točke na tijelu. Ova praksa datira tisućama godina unazad i koristi se za balansiranje energije, poznate kao Qi, u tijelu.
Akupunktura može pomoći u ublažavanju simptoma spuštene maternice stimuliranjem točaka koje jačaju zdjelične mišiće i poboljšavaju cirkulaciju. Također, može smanjiti bol i upalu te pomoći u regulaciji hormona, što je važno kod prolapsa maternice, osobito tijekom menopauze kada hormonska ravnoteža može biti narušena.
Za najbolje rezultate, važno je pronaći kvalificiranog akupunkturista s iskustvom u liječenju ginekoloških problema. Preporučaju se redoviti tretmani, a vaš terapeut može prilagoditi plan liječenja prema vašim specifičnim potrebama.
5. Dijeta i prehrana
Pravilna prehrana može značajno doprinijeti jačanju zdjeličnih mišića i općem zdravlju maternice. Prehrambeni plan trebao bi uključivati namirnice koje podržavaju vezivno tkivo i mišićnu masu. Važno je unositi dovoljno proteina, zdravih masti, te puno svježeg voća i povrća.
Kolagen je ključan za regeneraciju vezivnog tkiva. Namirnice bogate kolagenom uključuju juhe od kosti, ribu, piletinu, i jaja. Antioksidansi pomažu u borbi protiv upala i stresa u tijelu, a mogu se naći u voću i povrću poput bobica, špinata, i kelja. Također, lanene sjemenke i cjelovite žitarice mogu pomoći u održavanju zdravog probavnog sustava, što je važno za izbjegavanje zatvora i dodatnog pritiska na zdjelične mišiće.
Dodaci prehrani poput vitamina C, koji je esencijalan za sintezu kolagena, te vitamina E, koji štiti stanice od oksidativnog stresa, mogu podržati zdravlje maternice. Omega-3 masne kiseline, dostupne u ribljem ulju, pomažu u smanjenju upala i poboljšanju cirkulacije. Prije uzimanja bilo kakvih dodataka, važno je konzultirati se sa stručnjakom.
6. Eterična ulja
Eterična ulja mogu pomoći u ublažavanju stresa i podržavanju oporavka zdjeličnih mišića. Ulja poput lavande, ružmarina, i kamilice poznata su po svojim umirujućim i protuupalnim svojstvima.
Aromaterapija je popularna metoda za korištenje eteričnih ulja. Dodavanje nekoliko kapi ulja u difuzor može pomoći u opuštanju i smanjenju stresa. Masaža s eteričnim uljima također može biti korisna. Pomiješajte nekoliko kapi eteričnog ulja s nosivim uljem, kao što je kokosovo ili bademovo ulje, i nježno masirajte donji dio trbuha. Kupke s dodatkom eteričnih ulja su još jedan učinkovit način za opuštanje mišića i smanjenje bolova.
Eterična ulja mogu smanjiti stres i podržati oporavak zdjeličnih mišića, ali ih treba koristiti s oprezom. Uvijek koristite razrijeđena ulja i izbjegavajte njihovu primjenu direktno na kožu bez odgovarajućeg nosivog ulja. Trudnice i dojilje trebaju konzultirati liječnika prije korištenja eteričnih ulja.
7. Hormonska ravnoteža
Hormonalna neravnoteža može značajno utjecati na zdravlje maternice i pojavu prolapsa. Posebno tijekom menopauze, kada razina estrogena pada, rizik od spuštene maternice može se povećati. Estrogen pomaže u održavanju čvrstoće mišića i vezivnog tkiva.
Postoje mnogi prirodni načini za podržavanje hormonalne ravnoteže. Prehrana bogata fitoestrogenima, poput soje, lana, i sezama, može pomoći u održavanju stabilne razine hormona. Biljni dodaci, kao što je crvena djetelina, također su poznati po svojim estrogenskim svojstvima.
Redovita tjelesna aktivnost, adekvatan san, i smanjenje stresa ključni su za održavanje hormonalne ravnoteže. Meditacija i joga mogu pomoći u smanjenju stresa. Važno je jesti uravnotežene obroke bogate vlaknima, zdravim mastima, i proteinima kako bi se podržala hormonalna stabilnost. Redovito praćenje zdravstvenog stanja i konzultacije s liječnikom također su važne za dugoročno zdravlje žena.
Spuštena maternica: Ključni savjeti za bolje zdravlje
Spuštena maternica može biti izazovno stanje, ali postoji mnogo prirodnih načina za ublažavanje tegoba i poboljšanje kvalitete života. Kegelove vježbe za spuštene maternice, biljni čajevi, masaža zdjelice, akupunktura, prilagođena prehrana i eterična ulja su učinkoviti prirodni pristupi koji mogu pomoći. Uzrok spuštene maternice nisu samo hormoni, no stanje se može pogoršati u razdoblju oko menopauze, kad razina hormona pada.
Važno je jesti mnogo vlakana kako ne biste patili od zatvora jer naprezanje pogoduje spuštanju maternice, te lanenih sjemenki i cjelovitih žitarica. Održavanje hormonalne ravnoteže također igra ključnu ulogu u prevenciji i liječenju spuštene maternice.
Dodatni resursi i informacije mogu se pronaći u knjigama o alternativnoj medicini, vodičima za zdravlje žena i online izvorima posvećenim ženskom zdravlju. Korištenjem ovih prirodnih metoda, žene mogu postići bolje zdravlje i osjećati se sigurnije i snažnije u svom tijelu.