Ukoliko ste pozvani na neku svečanu, formalnu večeru gdje će sve biti pod strogim procedurama i protokolima, potrebno je znati bonton za stolom kako ne bi iskakali od ostalih. S obzirom da nemamo prilike često prisustvovati takvim događajima, nije ni čudo što većinu hvata panika kada moraju prisustvovati jednom takvom druženju.
Kao prvo, držanje je jako bitno. Uvijek se treba držati uspravno te sjediti ravno. Ta odlika potječe još iz prošlosti kada je bilo posebno bitno da se žena drži ravno poput svijeće te da čak za stolom ne dodiruje naslone svojih stolaca. Na taj način se djevojka iz imućne obitelji razlikovala od one iz nižih slojeva. No baš takvo držanje je jednako nezdravo kao i ono pogrbljeno.
Danas se smatra ispravnim kada pri sjedenju svojim tijelom zauzimamo cijelu površinu stolca. Udaljenost od stola pritom treba biti otprilike širine dlana. Leđa možemo slobodno nasloniti na naslon stolice.
Dok jedete nemojte laktove nasloniti na stol, već ih držite priljubljene uz tijelo. Posebno pazite pri rezanju hrane da se ne razmašete i pritom gurkate svog susjeda za stolom.
Većina ljudi ne zna kako bi se koristila silnim priborom za jelo koje se servira za formalnu večeru. Obično se tu nađu dva noža s desne strane tanjura, te dvije vilice s lijeve strane. Na desnoj strani ili iznad tanjura je plitka žlica, a sasvim gore su i male žličice ili manji nožići i vilice. Desno gore se nalazi i više čaša. Lijevo se tijekom jela postavlja i tanjur za salatu.
Pri korištenju svog ovog pribora najvažnije je pravilo da ga uzimate redom izvana prema unutra. To znači da ćete najprije posegnuti za krajnje desnim na desnoj strani te krajnje lijevim priborom na lijevoj strani.
Škakljiva tema su i čačkalice. Naime, ako ste navikli koristiti čačkalicu, obvezno stavite ruku pred usta, ali bilo bi još bolje da se ispričate i pođete na wc riješiti problem s ostatkom hrane među zubima.
Što se pića tiče, gotovo uvijek će biti ponuđeno par vina koje se slažu s odabirom jela. Ukoliko želite piti nešto drugo bezalkoholno, to tako recite konobaru. Ukoliko niste sigurni kako postupiti, pitajte konobara diskretno za savjet.
Svakako, za stolom nemojte govoriti punim ustima te pričati o neugodnim temama (ogovarati, pričati o bolestima). Isto tako, neumjesno je ukoliko je poslužen švedski stol, stajati nad njim i jesti. Odaberite si nešto za sebe te se odmaknite pa tek onda jedite. Mljackanje i puhanje u jelo jer je vruće je naprosto nedopustivo i nije uopće potrebno obrazlagati zašto.
Sve ono što ne smatrate izrazito kulturnim nemojte raditi. Ukoliko vam se i dogodi neka neugodnost, nije smak svijeta. Svakome se može dogoditi da mu ubrus ili žlica padne na pod ili da se nešto prolije. U tom slučaju nemojte paničariti i misliti da vas svi gledaju. Ispričajte se i nasmijte te uz pomoć konobara vratite u normalu. Za 5 minuta će svi zaboraviti na vašu malu nezgodu.
Autor: Tajana, Foto: auremar/Shutterstock