Čaj od bamije od davnina se koristi za želučane i probavne tegobe te za reguliranje šećera u krvi. Ova ljekovita povrtnica pripada u skupinu tropskih biljaka, a konzumira se u svježem ili sušenom obliku. Svježa ne može dugo stajati pa se preporučuje upotrijebiti unutar tri dana od berbe i čuvati u hladnjaku.
Bamija (Abelmoschus esculentus L., Hibiscus esculentus L.) potječe iz Etiopije, odnosno iz Afrike od kuda je sa sjevera kontinenta stigla u naše krajeve. Smatra se da se prvotno uzgaja u dolini rijeke Nila. Još se naziva i damini prsti ili okra.
Poznata je po svom specifičnom okusu i ljekovitoj sluzi koju ispušta tijekom pripreme jela. Poznata su i njezina afrodizijska svojstva. Plodove bamije možete koristiti kao prilog, glavno jelo, u varivima ili salatama. Nama najpoznatije jelo od bamije je begova čorba, bosanski specijalitet od mesa i zapečenog povrća.
Osim ploda, koji izgledom podsjeća na zelene mahune, koristi se i stabljika bamije te njezini listovi i sjemenke. Budući da je poznata po svojim brojnim ljekovitim svojstvima, često je nazivaju biljkom iz Božjeg vrta.
Sjemenke se preprže i konzumiraju kao zamjena za kavu. Kao takva obično se koristi u Turskoj, Africi te u nekim azijskim zemljama.
Iako plodovi bamije svojom ljekovitošću oplemenjuju svako jelo, ne treba podcijeniti niti njezinu stabljiku i listove od kojih se priprema čaj od bamije. Nakon berbe, listovi i stabljike bamije se suše te se koriste kod pripreme čaja.
Kako pripremiti čaj od bamije
Bamija čaj se priprema nešto drukčije od ostalih čajeva. Naime, koristi se isključivo hladna ili mlaka kod pripreme čaja. Za pripremu čaja potrebno je samljeti 12 osušenih sorti bamije. Tako najbolje do izražaja dolazi njezina ljekovitost.
U 2 decilitra hladne ili mlake vode dodajte pola čajne žličice osušene bamije i ostavite preko noći ili najmanje 10 do 12 sati.
Također, biljka se ne cijedi, već nakon što odstoji, potrebno je sadržaj pomiješati i bamiju s vodom popiti na prazan želudac. Upravo zato, čaj se preporučuje piti ujutro nakon buđenja. Popijte ga bez bilo kakvih dodataka, a posebice bez šećera.
Budući da ne postoje zabilježene kontraindikacije, čaj od bamije mogu konzumirati i djeca, trudnice i dojilje.
U slučaju da imate nešto lakše tegobe (u prvom redu povezane sa želucem), osjetit ćete poboljšanje već nakon ispijene jedne šalice čaja. Kod kroničnih oboljenja i težih želučanih i probavih smetnji, preporučuje se redovito piti čaj tri mjeseca.
Ljekovita svojstva čaja od bamije
Napitak od suhih dijelova bamije prirodno može pomoći u konvencionalnom liječenju bakterije Helicobacter pylori, žgaravice, gastritisa, nadutosti, refluksa, Chronove bolesti i drugih želučanih i probavnih oboljenja.
Vlakna iz bamije pomažu u održavanju zdravlja crijeva i zdrave probave pa time smanjuju rizik od pojave upala rektuma i debelog crijeva. Antioksidansi iz čaja uklanjaju toksine i štetne radikale iz tijela.
Često se koristi kao pomoć za reguliranje tjelesne težine i razine šećera u krvi. Ima nizak glikemijski indeks pa će zadržati nivo šećera u krvi u ravnoteži i spriječiti njegove oscilacije. Budući da je bogata proteinima i vlaknima, a siromašna kalorijama i mastima, pomoći će kod zdravog mršavljenja i održavanja idealne tjelesne težine.
Uz prethodne savjete liječnika, čaj može pospješiti uklanjanju krvnog ugruška te pomoći u smanjenju razine štetnog kolesterola u krvi. Ako imate masnu jetru, pokušajte vratiti njezino zdravlje čajem od bamije.
Čaj od bamije pomaže i kod ublažavanja astme. Visok udio vitamina C i brojnih antioksidansa, smanjit će intenzitet i učestalost napadaja astme.
Ako imate problema s nedostatkom željeza u krvi, dobro je, uz lijekove koje vam je prepisao liječnik, ispijati i čaj od bamije.
U svrhu zdravlja i ljepote koristi se i tinktura od bamije, a bamija je općenito jedna od biljaka koja se koristi i u kozmetičke svrhe.
Pomaže kod bora pa se često naziva i eliksirom mladosti, a riješit će i probleme sa suhom i nadraženom kožom te prirodno pomoći kod upaljenih akni na licu. O tome koliko je nekada davno bila popularna u kozmetici govori i to da ju je koristila Kleopatra u službi ljepote.
Bez obzira na to u koju svrhu konzumirate čaj od bamije, prije upotrebe se konzultirajte s liječnikom.
Bamija – tropska biljka i u našim vrtovima
Bamija je jednogodišnja biljka koja, iako treba puno sunca i topline, može se uzgojiti i u našim područjima. Potrebno ju je posaditi u toplijem dijelu godine jer bi joj niske temperature mogle jako naštetiti. Stoga nikada se ne sije u tlo čija je temperatura niža od 15 stupnjeva.
Postoji velik broj sorti s obzirom na visinu, boju i krupnoću njezinih plodova. Niske sorte rastu do pola metra, dok neke visoke mogu poprimiti visinu i do dva metra. Ako i vi želite posijati ovu ljekovitu i ukusnu biljku te pripremati od nje razne vrste jela i čaj, saznajte ovdje sve o uzgoju bamije.
Foto: adijose45/Pixabay