Domaći pekmez od šipka

šipak

Domaći pekmez od šipka zimnica je koja nas svojim okusom vraća u djetinjstvo. Iako je proces pripreme dosta zahtjevan, trud se na kraju ipak isplati. Ako volite svjež zrak, prirodu i pješačenje, možete sami krenuti u berbu šipka, ali trebate znati da nije riječ o jednostavnom pothvatu. S obzirom na to da plodovi šipka rastu na trnovitim grmovima, za berbu vam trebaju rukavice i stara odjeća koju vam neće biti žao izložiti trnju.

Vatrenocrveni plodovi šipka nastaju iz svijetloružičastih cvjetova divlje ruže, poznate i kao pasja ruža (lat. Rosa canina). Naziv pasja ruža potječe još od antičkih vremena jer se šipak tada koristio protiv bjesnoće i drugih zaraznih bolesti.

Šipak je iznimno djelotvoran u suzbijanju zdravstvenih tegoba usko vezanih uz stres. Učinkovit je i u ublažavanju menstrualnih bolova i regulaciji hormona te ublažava vrtoglavicu i glavobolju.

Idealno vrijeme za berbu šipka je od sredine rujna do sredine listopada. Plodovi se beru tijekom suhog i sunčanog vremena, i to tek onda kada poprime svijetlocrvenu boju.

Šipak je bogat vitaminom C, voćnim kiselinama, kalijem, flavonoidima, pektinom i brojnim drugim tvarima koje imaju blagotvorno djelovanje na probavni i mokraćni sustav, jačaju imunitet i pomažu u zacjeljivanju oštećene kože. Istraživanjima koja su do sada provedena dokazano je da se količina vitamina C u šipku ne smanjuje kuhanjem, što znači da će naš domaći pekmez zadržati veliku količinu ovog vitamina.

Recept za domaći pekmez od šipka

Sastojci

  • 7 kg očišćenog šipka
  • 4 kg šećera
  • voda

Priprema

Sakupljene ili kupljene plodove šipka prvo je potrebno očistiti. Uklonimo im crne vrhove i drške, a nakon toga ih operemo pa ostavimo dva do tri dana da se prosuše i omekšaju.

Kad su plodovi šipka malo omekšali, stavimo ih u duboki lonac, dodamo vodu (jednu šalicu vode na kilogram šipka) i kuhamo dok još ne omekšaju, otprilike 30-40 minuta. Nakon toga propasiramo šipak i po potrebi dodajemo još vode kako bi smjesa lakše prolazila kroz pasirku.

Kad smo propasirali sav šipak, procijedimo ga kroz sterilnu gazu kako bi uklonili one sitne bodljice koje se nalaze u unutrašnjosti plodova. Smjesu koju smo dobili pasiranjem i cijeđenjem prvo izmjerimo pa stavimo u lonac da se lagano kuha. Kad masa prokuha, dodamo šećer i nastavimo kuhati uz neprestano miješanje.

Potrebno je nekoliko puta provjeravati gustoću pekmeza. Nakon što se krene zgušnjavati, povremeno uzimajte jednu žlicu pekmeza i stavljajte na tanjur kako bi provjerili je li postigao željenu gustoću.

Kad je pekmez od šipka gotov, maknite ga sa štednjaka i pripremite staklenke u kojima ćete ga čuvati. Pećnicu zagrijte na 150 stupnjeva, oprane staklenke poslažite na lim za pečenje pa ih ostavite u zagrijanoj pećnici 10-15 minuta.

Vrući pekmez od šipka stavljajte u staklenke dok su još tople. Napunjene staklenke dobro zatvorite pa ih okrenite naopako i ostavite da se hlade. Pekmez nakon hlađenja spremite na mjesto na kojem čuvate ostatak zimnice.

Pekmez od šipka i jabuka

Sastojci

  • 1 kg šipka
  • 500 g očišćenih jabuka
  • 800 g šećera
  • 1 l vode
  • 1 limun

Priprema

Šipak je potrebno pripremiti na isti način kao i u prethodnom receptu. Nakon toga ga stavljamo u lonac, dodamo vodu i kuhamo 30 minuta. Šipak nakon kuhanja procijedimo, ali ostavimo vodu.

Jabuke operemo, očistimo i narežemo na kockice. Zagrijemo vodu u kojoj se kuhao šipak pa unutra dodamo jabuke i kuhamo ih dok ne postanu mekane. Nakon toga ih izvadimo iz vode, ohladimo i propasiramo, a isto napravimo i sa šipkom.

Jabuke i šipak nakon pasiranja pomiješamo, dodamo oko 2 dl vode u kojoj su se kuhali te šećer i sok od limuna. Smjesu kuhamo sve dok ne postane dovoljno gusta (otprilike oko sat vremena). Kad je pekmez od šipka i jabuka gotov, prelijemo ga u sterilizirane staklenke, ostavimo da se hladi pa nakon toga spremimo s ostatkom zimnice.

Ako vam je nakon pravljenja pekmeza ostalo šipka, možete ga osušiti i koristiti za čaj. Čaj od šipka se uz dodatak limuna pretvara u izvrstan ljekoviti napitak koji se može konzumirati topao ili hladan.

Višak šipka koji vam je ostao nakon pravljenja pekmeza možete sušiti na suncu ili u pećnici. Postupak sušenja na suncu je nešto dugotrajniji i potrebno je nekoliko sunčanih dana za redom pa je sušenje u pećnici praktičniji način. Plodove šipka možete sušiti cijele ili ih prerezati na pola i očistiti od sjemenki i dlačica. Šipak se u suši u pećnici na temperaturi od oko 50 stupnjeva.

Osušeni šipak spremite u platnene vrećice i čuvajte na prozračnom i hladnom mjestu, a potrošiti ga treba u roku od jedne godine.

Foto: ramboldheiner/Pixabay