Linzeri su poznati kao mali kolačići, punjeni marmeladom i privlačnog oblika koji najviše oduševljava djecu. Jedna su od najpopularnijih slastica koja se nalazi na blagdanskom tanjuru prepunom raznoraznih keksića i kolačića. Saznajte kako napraviti linzere.
Djeca ih vole grickati, a ni odrasli ne ostaju ravnodušni, posebice ako pustite mašti na volju i smišljate razne oblike. Božić nije poznat samo po ukrašavanju bora, nego ujedno i pripremi najfinijih kolačića.
Recepti za linzere
Teško je zamisliti blagdanski stol bez ukusnih svečanih kolačića. Kako se radi o popularnom desertu, jasno je kako se s vremenom pojavilo nekoliko različitih recepata. Sve ovisi o tome koje sastojke najviše volite.
Iako se u ovakve kolačiće obično stavljaju bademi jasno je kako postoje recepti u kojima su orašaste plodove zamijenile druge namirnice.
Sastojci:
- 250 g glatkog brašna
- 50 g šećera
- 150 g maslaca
- 1 vanilin šećer
- 25 g marmelade od šljiva
- 1 jaje
Prije nego krenete raditi smjesu za tijesto izvadite maslac iz hladnjaka kako bi omekšao te da bi s njim bilo lakše raditi. Umiješajte brašno i maslac te dodajte šećer i na kraju jaje. Važno je miješati sve dok ne dobijete kompaktnu smjesu koju ćete zamotati prozirnom folijom.
Tijesto se ostavi u hladnjaku 45 do 6 minuta i potom se razvalja na podlozi na koju ste prije toga stavili malo brašna.
Nakon što ste razvaljali tijesto uzmite kalupe i napravite željene oblike. Ne zaboravite napraviti isti broj punih kolačića i onih na kojima će se nalaziti rupa.
U međuvremenu zagrijte pećnicu na 180 stupnjeva i stavite ih peći na otprilike 10 minuta. Pečene linzere potom premažete marmeladom te ih spojite. Uživajte u slasnim kolačićima.
U sljedećem receptu ćete dodati i bademe. Slijedi još jedan način kako napraviti blagdanske kolače.
Sastojci:
- 185 g oštrog brašna
- 100 g glatkog brašna
- 100 g badema
- 150 g otopljenog maslaca
- 150 g šećera
- 1 rum – šećer
- 1 vanilin – šećer
- 1 jaje
- korica limuna
- cimet
- đumbir
- 1 mala žlica sode bikarbone
Sve sastojke treba umiješati dok ne dobijete glatku smjesu, potom umotati u foliju i nakon toga ostaviti u hladnjaku sat vremena. Nakon što je tijesto odstajalo, uzmite valjak i razvaljajte ga na tanko kako bi vam kasnije bilo lakše oblikovati željene oblike.
U međuvremenu uključite pećnicu i zagrijte ju na 160 stupnjeva. Uzmite odgovarajuće kalupe i oblikujte linzere koje ćete potom kasnije staviti u pećnicu. Važno je da cijelo vrijeme tijekom pečenja pazite da vam linzeri ne izgore, a da bi bili sigurni da su gotovi, uzmite čačkalicu i prođite kroz keks, ako ne ostaje ništa na čačkalici, vaši su keksi spremni za ukrašavanje.
Uzmite omiljenu marmeladu ili pekmez i počnite s mazanjem na svaki keks koji ćete potom poklopiti i ostaviti sa strane. Pričekajte da se keksi malo ohlade kako bi vam bilo lakše napuniti ih željenom premazom. Na kraju pospite kolačiće šećerom u prahu. Najbolje bi bilo da ih ostavite par dana i onda krenete jesti kako bi osjetili prhko tijesto.
Keksići su dobili ime po Linzer torti koja sadrži slične sastojke, a zbog rupice u sredini često ih zovu i Linzerove oči. U ovoj austrijskoj poslastici uživaju sve generacije, a posebno se pripremaju za Božić jer su blagdani postali nezamislivi upravo bez ove slastice.
Linzeri nisu jedini kolač koji mnogi vole pojesti upravo u to vrijeme, a na tanjuru se može pronaći i kolač mađarica.
Linzere vole svi članovi obitelji, a oni najmlađi rado će vam pomagati u njihovoj izradi. Stoga, ako imate male pomagače, prionite na posao kako bi blagdani bili potpuni! Na kraju pogledajte video koji će vam pomoći da napravite ukusne kolače.
Foto: Viktor/Shutterstock