Sok od trešanja je jedan od nekoliko načina na koje možemo iskoristiti ovo voće u pripremi zimnice. Slatke, crvene bobice trešanja sadrže sastojke koji pomažu u prevenciji srčanih bolesti, borbi protiv raka, ublažavaju glavobolju, bolove uzrokovane artritisom i simptome povezane s fibromialgijom.
Svježe trešnje su dobre za uklanjanje simptoma umne i fizičke iscrpljenosti. Sadrže bioflavonoide, vitamine A, B, C, antocijanin, melatonin i elegičnu kiselinu. Energetska vrijednost 100 grama svježih trešanja iznosi 32 kcal i ubrajaju se među voće s najnižim glikemijskim indeksom pa su dobar izbor za one koji se nalaze na dijeti.
Trešnje se u našim krajevima najčešće koriste za pripremu kolača i različitih deserata, dok se u drugih kuhinjama upotrebljavaju i u pripremi umaka za pečenja.
Ako u okusu i mirisu trešanja želite uživati i tijekom zimskih mjeseci, donosimo vam dva jednostavna i brza recepta za sok od trešanja.
Recept za sok od trešanja
Sastojci
- 3 kg trešanja
- 500 g šećera
- 1 l vode
Priprema
Trešnje operite i očistite pa ih ubacite u veći lonac s vodom. Kuhajte ih pola sata i cijelo vrijeme uklanjajte pjenu koja će se stvarati na površini.
Nakon kuhanja procijedite trešnje i ostavite ih da stoje u cjediljki sat ili dva, kako bi se sok u potpunosti ocijedio. U dobiveni sok dodajte šećer pa ga kuhajte još 10 minuta. Nakon toga sok od trešanja ulijte u boce koje ste prije toga oprali i sterilizirali.
Boce možete sterilizirati tako da pećnicu zagrijete na 150 stupnjeva i oprane boce poslagane na lim za pečenje ostavite unutra desetak minuta.
Sok od trešanja bez kuhanja
Sastojci
- 3 kg trešanja
- 2,5 kg šećera
- 3 limuna iz organskog uzgoja
Priprema
Trešnje operite pa im uklonite peteljke i koštice. Limun također operite i narežite ga na kriške.
U čiste staklenke poredajte red trešanja pa ih pospite šećerom i ponavljajte postupak dok ne napunite staklenke. Na kraju dodajte nekoliko kriški limuna.
Staklenke zatvorite i ostavite na sunčanom mjestu 3-4 tjedna, odnosno dok se šećer ne otopi. Nakon toga procijedite sok od trešanja u sterilizirane staklenke ili staklene boce i dobro ih zatvorite. Ovdje se zapravo radi o sirupu od trešanja koji se prilikom konzumacije razrijedi s vodom.
Trešnje koje vam ostanu nakon pripreme soka možete iskoristiti u pripremi kolača ili kao dodatak palačinkama, jogurtu i sladoledu.
Sok od trešanja pomaže u jačanju srca i krvnih žila, a pokazao se djelotvornim i kod ublažavanja bola u mišićima pa se preporučuje profesionalnim i rekreativnim sportašima. Jedno istraživanje je pokazalo da su osobe koje su tijekom tjedan dana svakodnevno konzumirale 3 dl soka od trešanja imale znatno slabije bolove u mišićima od osoba koje su pile neke druge sokove.
Iako točan način djelovanja još uvijek nije sasvim jasan, znanstvenici smatranju da ovaj sok djeluje na isti način kao i uobičajeni lijekovi koje sportaši uzimaju kako bi olakšali upale nakon napornih fizičkih aktivnosti.
Domaći sok od trešanja je u svakom slučaju bolji izbor od kupovnih sokova jer znate da ne sadrži štetne sastojke poput bojila i konzervansa. Čak i navedene količine šećera možete smanjiti i dozirati po želji ili ih zamijeniti nekim drugim sastojcima.
Autor: A.V., Foto: PDPics/Pixabay