Kolagen je najzastupljeniji protein u tijelu koji ne postoji samo u hrani. Nalazi se i u kostima, krvnim žilama, tetivama, mišićima, koži i probavnom sustavu. Taj protein zajedno s keratinom nadomješta mrtve stanice kože i održava ju čvrstom.
Kolagen kao lijek
Kolageni su najzastupljeniji proteini u ljudskom organizmu te glavna proteinska komponenta vezivnog tkiva, kostiju i kože. Mogu se pojaviti u obliku ligamenata, mreže, fibrila i netopljivih vlakana. Karakteristične aminokiseline za kolagen su hidroksilizin, hidroksiprolin, prolin te glicin.
Postoji 19 vrsta proteina od kojih su četiri najvažnije. Označeni su rimskim brojevima i svaki od njih ima jedinstvenu ulogu. Tako se kolagen tipa IV nalazi u membranama, kolagen tipa III u embrionalnim tkivima, kolagen tipa II u hrskavici, a tipa I u kostima.
S godinama proizvodnja proteina u tijelu počinje slabiti, a zbog manjka kolagena pojavljuju se prvi znakovi starenja poput bolova u zglobovima, bora i obješene kože.
Na usporenu proizvodnju utječe prekomjerna izloženost suncu, prehrana bogata šećerima i pušenje, a bolesti koje se vežu uz nedostatak proteina se najčešće javljaju zbog probavnih problema koji utječu na proizvodnju kolagena, kombinacije genetskih oštećenja i slabog unosa hrane koja sadrži protein.
Potreban je za zdravlje zubi, nokte i kosu, za sindrom propusnog crijeva, za kardiovaskularni sustav, za vitalnost i mišiće, za zdravlje kostiju i zglobova, kožu, za zdravlje jetre i za metabolizam.
Može se nadomjestiti i na prirodan način tako da se stimulira proizvodnja kolagena izvana i iznutra. Neki načini za stimulaciju proizvodnje kolagena djeluju, a neki ne. Kreme s kolagenom su te koje ne djeluju jer su molekule u njima prevelike da bi prodrle u kožu.
Kolagen u hrani
Pravilna prehrana te tjelesna aktivnost mogu ublažiti gubitak kolagena, zbog čega je dobro znati u kojim ga sve namirnicama možete pronaći.
Postoji nekoliko prirodnih načina koji su učinkoviti u povećanju proteina u tijelu, a jedan od njih je prehrana. Namirnice koje su izvori proteina je većinom hrana čijim se unosom može povezati razina kolagena kao što su piletina, morski plodovi, govedina, riba i jaja.
Slijedi hrana bogata bjelančevinama:
- tamno zeleno povrće
- crveno voće i povrće
- omega masne kiseline
- puretina
- ulje od avokada
- proizvodi od soje
- mahunarke
- borovnice i suhe šljive
- hrana bogata sumporom
- čokolada
- bijeli čaj
Mnogi čimbenici potiču i podržavaju proizvodnju kolagena u tijelu, a u neke od njih spada mangan, bakar, hrana žute boje, vitamin C, prolin i hrana bogata antocijaninima. Zato na njihov unos u organizma treba obratiti posebnu pažnju.
Potrebno je biti svjestan kako određena hrana potiče rast kolagena više od neke druge hrane, a životinjski proizvodi kao što su perad, mlijeko, jaja i riba pomažu u stvaranju proteina, no zbog toga se vegetarijanci ne bi trebali brinuti. Može se koristiti i u receptima za voćne poslastice ili domaći žele.
Autor: A.Z., Foto: Valentyn Volkov/Shutterstock