Medenjaci

čokoladni medenjaci

Linzeri, mađarica, bijela pita, paprenjaci… sve su to kolači koji se tradicionalno pripremaju za blagdane. No, jedni od najpopularnijih božićnih kolača su sigurno medenjaci. Ne postoji osoba koja je imuna na njihov miris, a i okus. Jednom kada ih krenete jesti, teško ćete se moći zaustaviti samo na par komada. To im je jedina mana. Naime, postoji mogućnost da ih se prejedete.

Medenjake možete pripremiti u obliku kuglica, zvjezdica, cvjetića ili bilo kojeg drugog oblika po vašoj želji. Medenjaci se pripremaju u predblagdansko vrijeme, a moraju biti mekani i naravno ukusni.

Na Internetu možete naći velik broj recepata za medenjake, no mi smo za vas pronašli onaj najbolji. Isprobajte ga i nećete pogriješiti jer ovi medenjaci će se topiti u vašim ustima.

Recept za medenjake

Sastojci:

  • 35 dekagrama brašna
  • 1/4 vrećice praška za pecivo
  • 15 dekagrama maslaca
  • 20 dekagrama šećera
  • 2 jaja
  • 10 dekagrama oraha ili badema
  • 1 žličica cimeta
  • 2-3 žlice meda
  • korica limuna
  • malo soda bikarbone
  • bjelanjak za premazivanje

Priprema medenjaka

Prašak za pecivo dobro umiješajte u brašno pa zajedno s maslacem dobro izmrvite. Zatim dodajte šećer, jaja, mljevene orahe, cimet, med, limunovu koricu i sve dobro izradite u glatko tijesto.

Tijesto mora odstajati na hladnom mjestu sat vremena, najbolje ga je zamotati u prozirnu foliju i položiti u hladnjak.

Nakon toga oblikujte veće valjke koje ćete izrezati na jednake komade veličine oraha. Oblikujte kuglice, složite ih na papir za pečenje u tepsiju, malo spljoštite, premažite bjelanjkom i ukrasite polovicom badema ili oraha.

Medenjake pecite na temperaturi od 220 stupnjeva (493 K) oko 15 minuta ili dok ne primijetite da im je dno postalo lagano smeđe boje.

Želite li medenjake ukrastiti predivnom i ukusnom bijelom glazurom, to lako možete učiniti uz pomoć limunovog soka i šećera. U nastavku slijedi recept i priprema.

Bijela glazura za medenjake

Sastojci:

  • 10 dekagrama šećera u prahu
  • 3 žlice iscijeđenog limunovog soka

Priprema

Iscijedite sok od tri limuna i pomiješajte sa šećerom u prahu. Pripazite da glazura ne bude jako gusta. Ako je gusta, dodajte još jedan limun, odnosno iscijedite sok još jednog limuna.

Vrlo lako možete testirati je li glazura rijetka ili gusta. Uzmite žlicu kojom ćete zagrabiti glazuru i gledajte kako brzo ona pada. Ako primijetite da je previše tekuća, dodajte još malo šećera, a ako se teško i sporo odvaja sa žlice potrebno joj je dodati još malo limunovog soka.

Kada je glazura gotova, stavite je u vrećicu za ukrašavanje. Ako nemate vrećicu, ništa zato. Poslužit će vam i obična plastična vrećica za zamrzavanje.

Nakon što ste stavili glazuru u vrećicu, potisnite je u jednu stranu i škarama odrežite jedan komadić vrećice. Odrezani komadić mora biti jako mali kako ni bi isticalo previše glazure odjednom i kako bi glazura bila tanka.

Osim plastične vrećice možete napraviti i tuljac od papira za pečenje.

Ako ne želite imati medenjake u obliku kuglica, možete od tijesta rezati razne oblike. Bitno je samo da prije nego što stavite tijesto u hladnjak, dobro ga stanjite rukama. Nakon što se tijesto ohladilo, tanko ga razvaljajte te od kalupa izrežite razne oblike.

Može se dogoditi da je tijesto nakon hlađenja dosta tvrdo. U tom slučaju ga ostavite kratko na sobnoj temperaturi pa onda krenite dalje s pripremom.

Donosimo vam još jedan recept za medanjake pa ga svakako pogledajte:

Želite li čokoladne medenjake, u smjesu samo dodajte tri žlice kakaa. Oni će biti tamne čokoladne boje i imat će puniji i bogatiji okus.

Na kraju, važno je napomenuti da su medenjaci nakon pečenja i hlađenja dosta tvrdi. Ne brinite jer je to normalno. Medenjaci omekšaju tek kada stoje 7 dana. Stoga krenite s pripremom na vrijeme i ostavite ih da stoje prije konzumiranja.

Autor: M.L., Foto: Danicek/Shutterstock