Autoimune bolesti su poremećaji imuniteta u kojima imunitet preslabo ili prejako reagira te uništava vlastito tkivo. To uzrokuje infekcije, propadanje tkiva i ranjivost. 80 je tipova autoimunih bolesti. Klasični tretmani uključuju lijekove koji reduciraju aktivnost imuniteta, a iako jedinstveni lijek još uvijek ne postoji, dobro je znati da je moguće prirodno liječenje autoimunih bolesti.
Najčešće autoimune bolesti su:
- reumatoidni artritis
- multipla skleroza
- psorijaza
- Hashimoto
- vaskulitis
- skleroderma
- lupus
- celijakija
- dijabetes tipa 1
- Gravesova bolest
- Myasthenia gravis
- vitiligo
- perniciozna anemija
Uzroci autoimunih bolesti
Jedan od glavnih uzroka autoimunih bolesti je zagađenje okoliša, a u ljudskom tijelu se može pronaći 148 kemikalija. Štetne tvari se u organizmu gomilaju od prvog dana, već u pupkovini gdje se mogu pronaći pesticidi, dioksini, živa, kemikalije, ftalati i teflon.
Zato se treba obavezno testirati na teške metale i živu te izbjegavati izloženost toksičnim tvarima. Dobro bi bilo i koristiti prirodnu kozmetiku, koristiti manje reaktivno posuđe, filtrirati vodu koja se pije, koristiti prirodna sredstva za čišćenje.
Isto tako i amalgamske plombe mogu uzrokovati autoimune bolesti zbog čega se ne bi bilo loše posavjetovati sa stomatologom o zdravijim alternativama.
Prirodno liječenje autoimunih bolesti
Kako bi se poboljšalo zdravlje važno je kontrolirati i razumjeti uzroke autoimunih bolesti. Točan uzrok autoimunih bolesti još uvijek nije poznat. A najviše se sumnja na nuspojave lijekova, zagađenje okoliša, sindrom propusnog crijeva, parazite, viruse, gljivice, bakterije, toksine u namirnicama i genetske predispozicije.
Razvoj bolesti pospješuju alergeni, loše prehrambene navike, bakterijske crijevne flore, stres i niska razina vitamina.
Ako se ne počne na vrijeme voditi briga o zdravlju autoimune bolesti znaju biti jako progresivne. Dobra suplementacija i nutritivna potpora mogu biti od velike pomoći u borbi s ovakvim bolestima kao i u kontroliranju simptoma.
Osobe koje imaju autoimunu bolest svakako se trebaju testirati na celijakiju koja je uzročnik preko 60 autoimunih bolesti, prakticirati duboko opuštanje, jesti protuupalnu hranu, redovito vježbati, testirati se na teške metale i živu, uzimati suplemente i nutrijente, masne kiseline, vitamin D i probiotike, redovito čistiti organizam, brinuti o kvaliteti spavanja i što više boraviti na svježem zraku i suncu.
Hrana kod autoimunih bolesti
Svima kojima je dijagnosticirana jedna od autoimunih bolesti trebali bi se osloniti na poseban jelovnik, a koji se sastoji od namirnica kao što su:
- biljni čajevi
- ekstra djevičansko maslinovo ulje
- prirodni začini
- integralne žitarice
- voće niskog glikemijskog indeksa – kao što je jabuka koja zahvaljujući pektinu ima manji GI
- sjemenke
- zeleno lisnato povrće
Autoimune bolesti se dijagnosticiraju pomoću testova kao što su test autoantitijela, test C reaktivnog proteina, antinuklearni test antitijela, kompletni test krvnih zrnaca i testiranje razine sedimentacije eritrocita.
Autor: A.Z., Foto: Monkey Business Images/Shutterstock