Sjemenke za probavu pripadaju jednoj od najstarijih ljudskih namirnica, a bogate su netopivim i topivim vlaknima, vitaminom B1, cinkom, omega 3 masnim kiselinama, proteinima, selenom i magnezijem. Zapravo se radi o sjemenkama lana, koje su prepoznatljive zbog orašaste arome te su vrlo hranjive kao bezglutenska alternativa.
Sjemenke kao lijek
Odlične su zato što ublažavaju simptome menopauze, pomažu u skidanju kilograma, stabiliziraju razinu šećera u krvi, čiste organizam, uklanjaju bore i hidratiziraju kožu, štite od kardiovaskularnih bolesti, snižavaju kolesterol, smanjuju rizik od raka, poboljšavaju probavu i potiču rast kose.
Kako bi ublažile simptome menopauze lanene sjemenke je potrebno konzumirati 3 puta na dan po jednu žličicu. A ukoliko žena ima problema s neredovitim ciklusom ili začećem ovaj postupak isto tako može pomoći.
Kako bi imali zdravo srce redovito konzumirajte sjemenke lana. Sjemenke lana će smanjiti upale i naslage u arterijama, zbog kojih dolazi do gubitka elastičnosti krvnih žila.
Sjemenke pomažu kod mršavljenja, te hrane tijelo s obiljem magnezija, kalija, vitamina B i cinka. One će ublažiti apetit, te će pružiti organizmu dugotrajan osjećaj sitosti. Za mršavljenje je potrebno konzumirati cijele sjemenke, koje se posipaju po juhi, povrtnim i voćnim sokovima, salatama i jogurtima.
Samo 100 g sjemenki lana na dan će pomoći smanjiti razinu kolesterola u organizmu, ali će i smanjiti rizik bolesti jetre kod muškaraca. One sadrže topiva vlakna, koja su odlična u sprečavanju apsorpcije kolesterola u tijelu. Kako bi snizili LDL kolesterol, potrebne su 4 čajne žlice mljevenih sjemenki na dan.
Ako osoba boluje od dijabetesa tipa 2, sjemenke lana će pomoći kod regulacije razine šećera u krvi. Zaštitit će i dijabetičare od srčanih i bubrežnih oboljenja, a uvijek se mogu koristiti uz postojeću terapiju. Možete ih dodati u pripremu povrtnih napitaka, juha i salata.
Sjemenke lana
Lanene sjemenke bi trebali uzimati svi koji ne konzumiraju dovoljno namirnice bogate omega 3 masnim kiselinama. Ovoj skupini pripadaju svi koji ne jedu biljne ili životinjske izvore nezasićenih masnih kiselina.
U prehranu se može uvrstiti i laneno ulje, a da bi nadoknadili manjak masnih kiselina, trebali bi svaki dan uzimati jednu žlicu ulja ili dvije do tri žlice sjemenki.
Lan se može konzumirati u ulju ili sjemenkama. Odlučite li se na sjemenke njih je najbolje pojesti za doručak. Bit će najbolje da ih usitnite i polijete vrućom vodom kako bi dovoljno omekšale. Za bolji okus možete dodati i omiljeno voće.
Odlučite li se za laneno ulje njega možete pronaći u trgovinama zdrave prehrane. Kako nema dobar okus najbolje ga je dodati u ječmenu ili zobenu kašu.
Sjemenke za probavu
Odlične su i za probavne tegobe i zbog toga bi ih trebalo uvrstiti u svakodnevnu prehranu. Ali kako većina njih ima oštar vrh koji može još više izgrebati hemoroide i nadražiti male rane na osjetljivim crijevima, potrebno ih je prvo usitniti. Tako ćete uz pomoć vode moći obuhvatiti više lana te izvući veću količinu sluzi.
Unutar svake od sjemenki nalaze se vlakna, minerali i nezasićene masne kiseline koje možete iskoristiti tek kad ih usitnite. Kako ne bi morali svaki dan razmišljati o mljevenju lana, možete ga samljeti toliko da imate za barem tjedan dana te držati u zatvorenoj posudi na niskoj temperaturi.
Dobro je znati kako se čuvaju lanene sjemenke budući da sva ulja obogaćena nezasićenim masnim kiselinama u kontaktu sa zrakom mogu oksidirati.
Želite li znati kako koristiti lan potrebno je jednu žlicu usitnjenog lana preliti čašom hladne vode te ostaviti da odstoji nekoliko sati. Odlučite li to napraviti preko noći možete ujutro zagrijati smjesu, ali samo malo kako ne bi dobili vruću smjesu.
Kada popijete ljekoviti napitak potrebno je nakon toga uzeti još barem dvije čaše vode. Svi koji imaju ozbiljne probavne smetnje trebali bi ujutro pripremiti dozu koju će popiti prije spavanja. Ovaj napitak pomaže i za jačanje krvožilnog sustava.
Sjemenke su odlične za probavni sustav jer omogućavaju lakši i brži protok hrane kroz crijeva, te kvalitetniju apsorpciju nutrijenata, koje je osoba unijela u organizam s obrokom. Djeluju i kao prirodan laksativ koji će ublažiti zatvor i nadutost.
Uz pravilan odabir namirnica nećete imati problema s radom probave i nećete morati razmišljati o tegobama poput zatvora, proljeva ili nadutosti.
Važno je da pijete dovoljno tekućine i što više se krećete jer samo tako ćete sačuvati zdravlje cijelog organizma.
Autor: A.Z., Foto: roscherk/free images