Ako vam niti jedno od sredstava za uklanjanje mrlja s odjeće i drugih tkanina nije pri ruci ili su se pokazala potpuno neučinkovita, postoje i alternativna sredstva za uklanjanje mrlja. Uz kemijske čistionice i sredstva za mrlje koje se mogu kupiti u drogerijama, tu su i domaći, ali jako efektni načini pomoću kojih se brzo i efikasno možemo riješiti mrlja s omiljenih odjevnih komada. Pritom nemojte zaboraviti da se sva sredstva odnose na uklanjanje mrlja s perivih tkanina i da uvijek morate biti na oprezu.
Navest ćemo rješenja za neke od najčešćih mrlja. Za većinu ste zasigurno mislili da su nerješive. No, uz pomoć naših savjeta uvjerit ćete se da ne postoji mrlja na odjeći koju ne možete tretirati i ukloniti!
Kako skinuti mrlje s odjeće
Postoji nekoliko provjerenih načina kako najbolje skinuti mrlje s odjeće, a među njima je namještanje tkanine licem na upijajući papir dok se otapalo nanosi sa stražnje strane, kako bi otjeralo prolivenu tekućinu istim putem kojim je i došla te kako se mrlja ne bi upila dublje u tkaninu.
Bilo bi dobro kada bi kod sebe uvijek imali komadić baršuna. Baršun je odličan pomagač u uklanjanju mrlja od hrane, ruža za usne i ostale šminke. Sve što trebate napraviti u trenutku kada se umrljate, odmah uzeti komadić baršuna i obrisati mrlju.
Imate li mrlje od piva, njih najprije treba navlažiti spužvom namočenom u čistu vodu te potom tretirati otopinom od jednog dijela bijelog vinskog octa i pet dijelova vode (ali ne za acetatne tkanine). Dobro isperite, zatim namočite mrlju u biološki deterdžent i potom ponovo isperite.
Vinske mrlje treba odmah tretirati. Ako se radi o mrljama od bijelog vina, namočite ih soda vodom, papirnatim ručnikom pokupite višak vode i zatim tkaninu operite. Kada su u pitanju mrlje od crvenog vina, polijte ih bijelim vinom i potom tretirajte jednako kao i mrlje od bijelog vina. U nedostatku bijelog vina, mrlje od crvenog vina posipajte solju i nakon toga operite odjeću u otopini hladne vode i deterdženta. Ako se mrlja i dalje vidi, pokušajte je razmazati smjesom kalijevog tartarata i vode pa ponovo operite u hladnoj vodi i deterdžentu.
Ako spomenuti savjet nije urodio plodom, pokušajte sljedeće. Crveno vino uklonit će kombinacija soli, soka od limuna ili octa. Nakon toga, mrlja od crvenog vina, postat će tek obična mrlja. One tkanine koje se peru, potrebno je posipati solju i odmah isprati. Tkanine koje se ne peru potrebno je obraditi sokom od limuna ili octom te trljati dok ne postanu skroz suhe. Za mrlju od bijelog vina, dovoljno je istrljati je sredstvom za fino rublje.
Ako vam se po omiljenoj majici prolila kava ili voćni sok, vrijeme je da što prije reagirate. Po mrlji treba tapkati otopinom vode i alkoholnog octa, a nakon toga oprati majicu, vestu ili haljinu u perilici ili na ruke ako se radi o osjetljivom materijalu. Mrlje od kave i čaja možete ukloniti i tako da područje tretirate mješavinom žumanjka i glicerina i zatim operete tkaninu u mlakoj vodi. Voda ne bi smjela biti vruća inače će mrlja izgledati kao da je na njoj skuhano jaje!
Ruž lijepo izgleda na usnama, ali to nije slučaj i s odjećom. Dogodi li se da se ruž preslika na omiljeni komad odjeće, potrebno je nanijeti malo vazelina na mrlju te oprati u perilici na odgovarajućoj temperaturi.
Kako najbolje skinuti mrlje od masnoće? Ako su se na površini odjeće našle mrlje od masnoće, treba po njoj posipati malo dječjeg pudera i nakon toga skupiti masnoću pomoću žlice. Nakon što ste upili višak ulja, prije nego što stavite odjeću na pranje, na mrlju je dobro nanijeti WD-40 ili šampon.
Ako vam je na odjeću kapnuo umak načinjen od curryja i kurkume, morate znati da je takve mrlje nemoguće potpuno ukloniti. Kurkuma je prirodno bojilo, stoga je njezin učinak jak. Pokušajte trljati zaprljano područje mješavinom triju žlica glicerina s četiri žlice tople vode i zatim ostavite da odstoji jedan sat prije nego što tkaninu operete u toploj vodi. Ako ovo nije pomoglo, ostavite mrlju namočenu u otopini amonijaka razrijeđenog s vodom, a sljedeći put kad je curry na jelovniku budite oprezniji.
Želite li ukloniti mrlje od rajčice, pokušajte u njih prstima utrljati veću količinu pjenaste kreme za brijanje, a zatim tkaninu isperite i dobro operite.
Ako ste zadobili mrlju od lijepila, efikasno ćete je ukloniti trljanjem acetonom. Potrebno je paziti da točno zamrljano područje tretirate acetonom.
Ako vam je na odjeću pala kapljica krvi, uklonite je tako da u ustima napravite kuglicu od pamučnog konca, pa njome upijete mrlje. Ako vam je odjeća zaprljana većom količinom krvi, očistiti je možete sa solju. Posipajte sol po mrlji i ostavite da se upije. Još jedan odličan način za skidanje mrlje od krvi je hladna voda i sapun ili sredstvo za fino rublje. Mrlju prvo namočimo vodom pa preko nje polijemo sapun i trljamo.
Laka za nokte riješit ćemo se baš kao što ga se rješavamo i na noktima – pomoću vatice i acetona.
Dosadnih žutih mrlja od znoja, koje se s vremenom počnu nazirati na svijetloj odjeći možemo se riješiti sredstvom za uklanjanje mrlja ili pomoću octa. Miris od znoja na košulji ili majci možete ukloniti mješavinom votke i vode, tako da pomiješate 4 žlice vode s 2 žlice votke i otopinu ulijete u bocu s raspršivačem. Otopinu pošpricajte po odjevnom predmetu ispod ruku.
U videu donosimo detaljan postupak kako se riješiti dosadnih mrlja od znoja!
Ako ste neki komad odjeće uprljali tintom, najlakše ćete je ukloniti – mlijekom. Koliko god zvučalo nevjerojatno, stvarno djeluje! Jednostavno odjeću uprljanu tintom preko noći umočite u mlijeko i ujutro je operite na uobičajeni način. Mrlje sigurno više neće biti. Još jedan odličan trik za uklanjanje mrlje od tinte je – lak za kosu! Ako se na poslovnom sastanku zaprljate mrljom od tinte, kada dođete kući mrlju pošpricajte lakom za kosu i isperite vodom pa odjeću stavite na uobičajeno pranje.
U videu pogledajte dodatne savjete kako se obračunati s tvrdokornim mrljama od tinte!
Kemijske olovke često znaju biti problem kada je u pitanju vaša omiljena odjeća. Mali trenutak nepažnje i tinta iz kemijske olovke nađe se na vašoj omiljenoj odjeći. Kako biste spriječili širenje mrlje, uklonite je tako da na mrlju jednostavno samo pošpricajte malo laka za kosu i problem će u trenu biti riješen.
Vosak od svijeće najbolje se uklanja tako da komad odjeće stavite u zamrzivač i nakon toga lako odlomite zamrznute komade voska. Druga je mogućnost da tkaninu uprljanu svijećom položite između dva čista lista bugačice ili dva komada frotira i otopite vosak toplim glačalom, pomičući pritom papir u krug kako bi upio sav vosak.
Čini se da ptice najradije izbacuju izmet na čistu košulju dok idete na posao ili čiste plahte koje se suše na svježem zraku. Ostružite izmet, pređite preko mrlje spužvom namočenom u slanu vodu i nakon toga ostavite tkaninu da odstoji namočena u biološkom deterdžentu.
Ako se mrlja osušila jer je niste prije primijetili, sa stražnje strane treba nanijeti alkoholni ocat i uz pomoć žlice istisnuti mrlju na papir. Nakon toga slijedi pranje u perilici.
Osušene mrlje od čaja najprije treba omekšati otopinom glicerina i tople vode u omjeru 1:1 pa ih ostaviti da odstoje namočene u biološkom deterdžentu. Ako se nakon pranja mrlje i dalje vide, pokušajte ih ukloniti s malo metilnog alkohola. Želite li potpuno odstraniti mrlje od čaja s bijelih pamučnih tkanina, možda ćete morati pribjeći metodi izbjeljivanja.
Skidanje mrlja s dječje odjeće
Dječja odjeća se često zaprlja, što i ne čudi, s obzirom na to da djeca istražuju svijet i da su takve nepodopštine u njihovoj dobi potpuno normalne. Kako bi se uklonile mrlje s dječje odjeće, riječ je o nešto kompliciranijem zahvatu, budući da je riječ o tvrdokornijim mrljama koje je teško ukloniti, a u isto je vrijeme bitno da sredstvo za uklanjanje mrlja bude prirodno kako ne bi nadražilo osjetljivu dječju kožu. Stoga, bi bilo poželjno da dječju robicu perete sa što prirodnijim i nježnijim deterdžentima.
Mrlje s odjeće nastale od majčinog mlijeka, bljuckanja i hrane za dojenčad, najjednostavnije ćete ukloniti tako da odjeću odmah natopite vodom kako se mrlja ne bi osušila. Nakon toga joj dodajte prirodni deterdžent. Na ovaj način mrlje će sigurno nestati s odjeće.
Mrlje nastale od povrća i voća su teže za ukloniti, ali moguće je. Sve što trebate učiniti je, zaprljanu tkaninu odmah isprati pod hladnom vodom. Ako se mrlja ne ublaži na ovaj način, potopite je u vodi pomiješanoj s alkoholom. Kada mrlja omekša operite je na uobičajeni način. A ako se radi o tvrdokornijim mrljama, uklonite ih uz pomoć alkoholnog octa.
Zaprljanu tkaninu potopite u hladnoj vodi, a nakon što odstoji i mrlja omekša, pokušajte je ukloniti uz pomoć meke četkice i malo sapuna.
Djeca se često znaju iz igre vratiti puna mrlja od zelene trave, a takvu vrsta mrlja najbrže ćete ukloniti pomoću otopine razrijeđenog salmijaka i lakog benzina za čišćenje. Bijelu krpu navlažimo u sredstvo za čišćenje, a potom mrlje dobro izribamo. Nakon toga umrljani odjevni predmet operemo na uobičajeni način.
Kako ne biste izazvali reakciju na osjetljivoj dječjoj koži, važno je da dječju robu temeljito operete nakon uklanjanja mrlja. Ne tretirajte mrlje na odjeći koja dolazi u direktan dodir s bebinom kožom, kao što su platnene pelene i potkošulje.
Mrlje od dječjih fekalija se rješavaju tako da ih prekrijete mješavinom vode i amonijaka. Žlicu amonijaka rastopite u većoj šalici vode, ostavite da odstoji pa operite na uobičajen način.
Budite na oprezu i nikada ne kombinirajte mješavinu poput varikine i octa ili varikine i amonijaka jer je ta mješavina otrovna!
Razne dječje kreme i ulja uklonite s odjeće uz pomoć dječjeg pudera i kukuruznog škroba. Sve što trebate napraviti je nekim od ova dva sastojka prekriti mrlje, utrljati i ostaviti da odstoji oko 15 minuta. Nakon toga uklonite naneseni prah.
Što brže reagirate na mrlje, to ćete ih učinkovitije ukloniti s odjeće. Pri sljedećoj mrlji, nemojte paničariti, već iskoristite jedan od naših savjeta kako bi vaša odjeća ostala što duže upotrebljiva i što je najvažnije – besprijekorno čista i bez ijedne mrlje.
Foto: Zoom Team/Shutterstock