Vjerojatno ste već do sada puno puta čuli o širokoj primjeni sode bikarbone. Naime, možete je koristiti za prirodno liječenje brojnih boljki i stanja, kao pomoć pri izradi slastica i kuhanju, za ljepotu kose i uklanjanje podočnjaka te za čišćenje. Soda je potpuno prirodna, netoksična i često je koriste i oni koji imaju velikih problema s kemijskim reakcijama na neki proizvod.
Stoga, ako se odlučite za čišćenje sodom bikarbonom, uštedjet ćete novac i vrijeme te ćete izbjeći izlaganje štetnim kemikalijama koje se nalaze u kupovnim sredstvima.
Soda bikarbona je fenomenalna za čišćenje kuhinje, a u nastavku ćemo vam otkriti najbolje recepte za čišćenje koji će vam olakšati život i smanjiti vrijeme provedeno u čišćenju.
Soda bikarbona u kuhinji
Za čišćenje kuhinjskih površina ne trebaju vam razna skupa i često štetna kemijska sredstva. Nanesite malo sode na vlažnu krpu i prebrišite kuhinju. Također, osvježite spužvice za pranje posuđa tako da ih namočite u vodu u kojoj ste otopili malo sode bikarbone.
Čišćenje pećnice ne treba više biti naporno ako ćete koristiti sodu bikarbonu. Istresite dvije šalice sode bikarbone u posudu te joj dodajte jabučni ocat. Jabučni ocat dodajte postepeno, toliko koliko je dovoljno da se formira gusta pasta. Dobivenom pastom za čišćenje premažite pećnicu i ostavite da djeluje nekoliko minuta. Nakon toga pećnicu dobro oribajte.
Masne mrlje na štednjaku možete ukloniti tako da po njima posipate sodu bikarbonu, utrljate je spužvicom pa nakon nekoliko minuta uklonite krpom.
Za savršeno čišćenje mikrovalne pećnice u šalicu vode stavite 2,5 žlice sode bikarbone, promiješajte i stavite u mikrovalnu na 2 minute. Kada je mikrovalna gotova s radom, izvadite šalicu i cijelu mikrovalnu pećnicu pobrišite vlažnom krpom.
Stari, žuti i prljavi hladnjak ponovo će zablistati ako ga očistite sodom bikarbonom i vlažnom krpom. Nakon što ga oribate, dovoljno je samo ga je samo isprati vodom. Osim što će nakon ovog tretmana hladnjak biti čist i svjež, uklonit ćete i sve neugodne mirise.
Daska za rezanje je plodno tlo za skupljanje bakterija zbog toga što ju je jako teško dobro očistiti i oprati. Upravo zato, povremeno ju je potrebno dubinski očistiti sodom bikarbonom. Jednu čajnu žličicu sode bikarbone i jednu čajnu žličicu soli razmutite u vodi tako da dobijete srednje gustu pastu. Dobivenom pastom dobro istrljajte daske te na kraju isperite vrućom vodom.
Nakon pranja šalica od čaja ili kave, često znaju ostati mrlje. Te mrlje možete ukloniti tako da vlažnu krpu umočite u sodu bikarbonu pa zatim nježno trljajući šalice uklonite mrlje.
Termosicu možete temeljito očistiti tako da u nju ulijete mješavinu od litre vode i pola šalice sode bikarbone. Ostavite mješavinu da odstoji u termosici preko noći pa je ujutro izlijte i termosicu dobro isperite.
Sodu možete dodati i vodi za pranje posuđa. Odlično će oprati posuđe, a neće izazivati neželjene kemijske reakcije na vašoj koži. Uobičajeni deterdžent za pranje posuđa može postati učinkovito sredstvo za skidanje masnoća! Dovoljno je samo u tekući deterdžent kojim inače perete posuđe, dodati i 2,5 žlice sode bikarbone. Mješavina deterdženta i sode uklonit će i najtvrdokorniju masnoću s tavica, pleha i posuda za kuhanje.
Perilicu za posuđe možete osvježiti tako da na dno perilice posipate pola šalice sode bikarbone pa uključite pranje. Soda bikarbona će ukloniti sve neugodne mirise.
Odčepite odvod tako da u začepljen odvod ulijete 1,5 šalicu zagrijanog vrućeg alkoholnog octa i 1 šalicu sode bikarbone. Ostavite neka ocat i soda odstoje pola sata pa ulijte jednu litru kipuće vode. Ako se odvod ne odštopa odmah, postupak ponovite.
Meso prije pečenja možete omekšati tako da u njega utrljate sodu bikarbonu pa spremite meso u hladnjak na 4 sata. Prije kuhanja meso dobro isperite!
Ako ste jelu dodali previše octa, umanjiti njegov okus možete tako da u jelo stavite malo sode bikarbone. Ako dodate previše sode postoji mogućnost da će se smjesa u doticaju s octom početi jako pjeniti pa pripazite na doziranje.
Ako želite potpuno čisto povrće i voće koje je često puno pesticida i raznih drugih kemikalija, perite ga u hladnoj vodi u koju ste prethodno umiješali 3 žlice sode bikarbone. Isto tako, namirnice možete očistiti i mokrom krpom na koju ste stavili sodu bikarbonu. Prije posluživanja namirnice dobro isperite.
Ne trebate se više borite kemijskim sredstvima protiv mrava i žohara. Posipajte malo sode bikarbone na mjesta na kojima ste ih primijetili i ubrzo će nestati.
Soda bikarbona protiv neugodnih mirisa
Želite li dugotrajno očuvati hladnjak od neugodnih mirisa, stavite sodu bikarbonu u posudu i ostavite je u hladnjaku. Povremeno je promiješajte te je zamijenite svaka dva mjeseca. Imate li isti problem s pepeljarom, posipajte na dno malo sode bikarbone što će također smanjiti mirise i uz to spriječiti tinjanje.
Miris hrane iz plastičnih posuda može biti naporan jer se ne može oprati klasičnim sredstvima za pranje posuđa. No, u tome uvijek pobjeđuje soda bikarbona. Premažite plastične posude pastom sode bikarbone i vode i ostavite da djeluje nekoliko minuta. Nakon toga dobro isperite.
Ako su vam nakon kuhanja na rukama ostali neugodni mirisi, ruke istrljajte s dvije žlice sode bikarbone. Soda bikarbona će ukloniti sve neugodne mirise.
A želite li ukloniti neugodan miris ribe, svježu ribu potopite u litri vode koju ste pomiješali sa 2,5 žlice sode bikarbone. Ostavite ribu u toj mješavini oko sat vremena i stavite je u hladnjak. Prije pripreme ribe, ribu isperite i posušite.
Ako vam je dosta neugodnih mirisa koji se šire iz kante za smeće, dovoljno je da posipate malo sode bikarbone u kantu ili vrećicu za smeće i ona će ih neutralizirati.
I iz usisavača se može širiti neugodan miris. Prije usisavanja dodajte u njega malo sode bikarbone i više nećete imati problema s dugotrajnim prozračivanjem prostora nakon svakog usisavanja.
Osim toga, soda bikarbona može eliminirati i mirise cipela, čizama i čarapa. Prije nego što ih obujete, posipajte malo sode po čarapama i u cipele. Soda će održati svježinu i spriječiti neugodne mirise.
Soda bikarbona za čišćenje kupaonice
Sodu možete koristiti za čišćenje toaleta tako da u njega dodate čašu sode bikarbone i ostavite da odstoji sat vremena. WC školjka će biti čista i mirisna jer će soda otkloniti i sve neugodne mirise. Isto tako njome možete čistiti i umivaonik te za čišćenje perilice za posuđe.
Prljavu četku i češalj položite u otopinu sode bikarbone i vode i ostavite da djeluje nekoliko minuta. Bit će čisti i spremni za daljnje korištenje.
Pripremite pastu od sode bikarbone i vode te premažite površine zahvaćene kamencom. Ostavite da djeluje najmanje sat vremena, a nakon toga isperite. Ako želite postići još bolji efekt, u pastu sode i vode umiješajte jabučni ocat.
Zamijenite prašak za pranje rublja – sodom bikarbonom! Dodajte pola praška za pranje rublja te pola sode bikarbone. Tako ćete uštedjeti novac, a i soda će otkloniti sve mrlje i dati posebnu bjelinu bijeloj odjeći. Ako na odjeći primijetite tvrdokorne mrlje, nanesite na nju malo sode i ostavite da djeluje pola sata. Potom na uobičajen način operite u perilici za rublje.
Spriječite neugodan miris u košari za rublje tako što ćete svaki dan u nju usipati žličicu sode bikarbone.
Želite li izbijeliti bijelu odjeću, izbjeljivaču dodajte dvije velike žlice sode bikarbone.
Čišćenje tepiha sodom bikarbonom
Mnoštvo provjerenih sredstava za odstranjivanje i čišćenje mrlja također se može upotrijebiti za tepihe i tapecirani namještaj. To su uglavnom univerzalna sredstva za čišćenje ili sredstva koja mogu očistiti neku određenu vrstu mrlja, stoga je bitno slijediti savjet proizvođača i točno se pridržavati uputa. Ili, možda želite isprobati neke od provjerenih načina “suhog čišćenja”?
Ako su boje na tepihu potamnile, možete ga vrlo brzo osvježiti tako da pomiješajte četiri žlice pudera za bebe, tri žlice kukuruznog škroba i jednu žlicu sode bikarbone. Dobiveni prah posipajte u tankom sloju po tepihu. Ostavite da tako odstoji preko noći i sljedećeg dana usišite tepih.
Stavite li veću količinu sode bikarbone na tepih (otprilike pola sata prije nego što planirate usisavati), tepih će se bolje očistiti, a osim toga, soda bikarbona će neutralizirati neugodne mirise iz tepiha.
Još jedan jednostavni recept za čišćenje tepiha i ostalog tapeciranog namještaja je taj da pomiješate sodu i vodu. U bočicu s raspršivačem dodajte pola litre vode i dvije velike žlice sode bikarbone. Pošpricajte po tepihu i tapeciranom namještaju te ostavite da se dobro osuši. Nakon toga sve površine temeljito usišite.
Mrlje na tepihu ćete izbjeći samo ako reagirate brzo. Što prije pokušate ukloniti mrlju, to su veće šanse da će vam to i uspjeti. Ako vam bez obzira na sve, to ne uspije od prve, ostavite da se tepih potpuno osuši prije nego iskušate novu metodu jer ćete vidjeti što je od mrlje ostalo tek kad tepih bude suh. Za čišćenje cijelog tepiha, ili manjeg, ali i vrijednog perzijskog tepiha, bilo bi najbolje imati posebnu opremu ili još bolje odnijeti ga u servis za čišćenje.
U videu pogledajte kako sve možete koristiti sodu bikarbonu.
Primjena sode bikarbone je višestruka. Ne trebate posezati za kemijskim sredstvima kada vam na lak, jeftin i prirodan način u čišćenju može pomoći i soda bikarbona. Isprobajte spomenute recepte i recite zbogom kemiji, neugodnim mirisima i prljavštini.
Foto: Monfocus/Pixabay