Suhe smokve su zdrava namirnica koja pruža mnogo dobrobiti za naše zdravlje. Bogate su vlaknima te odlična zamjena za datulje, a možete ih koristiti kao međuobrok, u sokovima ili desertima. Sušena ili svježa smokva je bogata vitaminima, antioksidansima i fitonutrijentima.
Bez obzira na kaloričnost sadrži topiva vlakna i druge važne sastojke. Jedna su od najvažnijih namirnica za zdravlje budući da obiluju luteinom, taninima i karotenom te klorogenskom kiselinom koja pomaže uravnotežiti razinu šećera.
Poput drugih namirnica koje imaju dovoljno vlakana i smokve isto tako pomažu u gubitku kilograma te održavanju idealne težine. Mogu se iskoristiti na nekoliko načina, pa tako ne treba zaboraviti i na lišće koje pomaže izliječiti kožne bolesti, visok tlak, cirozu jetre i bronhitis.
Lišće možete prokuhati u vrućoj vodi tako što ćete 3 male žlice lišća preliti s 250 ml vruće vode i na kraju popiti kao čaj.
Suhe smokve za zdravlje
Imaju veću količinu topivih vlakana nego datulje. Slijede ljekovita svojstva:
- omogućuju bolji rad probave
- čuvaju zdravlje srca
- reguliraju kolesterol
- liječe hemeroide
- uklanjaju višak estrogena
Za razliku od datulja sadrže manje šećera te imaju veći udio kalcija, magnezija i željeza. Sadrže i cink koji je važan zbog liječenja upala te jačanje imuniteta. Pomažu ukloniti višak estrogena, što ne treba zanemariti jer prevelika količina može rezultirati rakom dojke, maternice, glavoboljama te policističnim jajnicima.
Recepti sa suhim smokvama
Kako je u pitanju sočna namirnica ona se može jesti sama ili u kombinaciji s drugim namirnicama. Dok su svježe smokve odličan dodatak sladoledima i salatama, ako se odlučite za pripremu kolača ili kaše od zobi, nekoliko suhih smokava bit će pravo rješenje.
Kolač sa suhim smokvama
Za kolač su vam potrebni sastojci:
- 80 g smokava
- 5 jaja
- prašak za pecivo
- 1 žlica limunovog soka
- malo cimeta
- 2 žlice marmelade po izboru
- 80 g mljevenih oraha
Odvojite bjelanjke i umutite te u drugoj posudi napravite smjesu od šećera i žutanjaka. Polako dodajte usitnjene smokve, mljevene orahe, limunov sok i ostale sastojke.
Kada ste sve dobro promiješali na kraju dodajte prašak za pecivo te smjesu od bjelanjaka. Sve zajedno ulijte u posudu za pečenje i zagrijte pećnicu na 180 stupnjeva te pecite oko 30 minuta. Pazite cijelo vrijeme da se kolač ne osuši. Na kraju pričekajte da se ohladi i poslužite.
Keksi sa suhim smokvama
Za kekse su vam potrebne namirnice:
- 120 g suhih smokvi
- 180 g integralnog brašna
- 100 g tamne čokolade
- 150 g zobenih pahuljica
- 2 jaja
- 1 mala žlica cimeta
- 10 g sode bikarbone
- malo soli
- 60 g smeđeg šećera
Pomiješajte cimet, sol, sodu, pahuljice i brašno te u drugoj posudi pomiješajte ulje i šećer te pomiješajte sa smjesom od brašna, pahuljica, sode, soli i cimeta.
Čokoladu i smokve narežite na komadiće te pomiješajte s drugim sastojcima. Oblikujte smjesu te poslažite kekse u posudu za pečenje i pecite na 160 stupnjeva oko 20 minuta. Možete i pojačati temperaturu, ali pazite da vam keksi ne izgore.
Ljekoviti recepti
Jeste li znali da sušene smokve imaju triput više magnezija nego u svježem obliku? Magnezij je važan za bolji rad živčanog sustava i zbog toga se savjetuje konzumacija namirnica bogatih ovim mineralom kako bi se smanjila depresija, anksioznost i napetost, a potiču pamćenje i koncentraciju.
Postoje ljekoviti recepti sa smokvama koji će pomoći kod raznih stanja:
- Za svjež dah – uzmite 2 lista smokve te ih kratko vrijeme žvačite i potom isperite usta. Ovako ćete se riješiti neugodnog zadaha.
- Kurje oči – prerežite smokvu te prislonite unutrašnji dio preko kurjeg oka i ostavite nekoliko sati. Postupak možete ponoviti nekoliko dana ako ne uspije prvi put.
- Grlobolja – sušene smokve su odlične za liječenje grlobolje. Dovoljno ih je usitniti u blenderu s medom te cuclati svaki put kad bi imali probleme s kašljem ili gutanjem.
- Akne – napravite smjesu od 2 žlice jogurta i 4 smokve te utrljajte na lice i ostavite da djeluje 15 minuta. Nakon što se smjesa osuši isperite ju vodom i ako treba ponovite kako bi se što prije riješili akni.
- Anemija – dodajte u staklenku oko 30 sušenih smokvi i prelijte do vrha maslinovo ulje. Spomenuta smjesa bit će odlična između ostalog i za liječenje astme i snižavanje kolesterola.
- Kašalj – pomiješajte 1 šalicu smokvi, ½ šalice šećera te 1 zdjelicu vode. Sušene smokve stavite sa šećerom u lonac, dolijte vode i stavite kuhati sve dok smjesa ne postane gusta poput sirupa. Izvadite smokve, a tekućinu procijedite u posebnu posudu. Sirup pijte u manjim količinama. Ako ne smijete jesti šećer prokuhajte 800 ml vode i dodajte 4 veće smokve, kuhajte nekoliko minuta i zatim ih izvadite.
- Bradavice – od ploda smokve ili lista možete dobiti mliječni sok koji je potrebno stavljati na bradavice. Postupak ponavljajte sve dok ne dobijete rezultate.
- Šećerna bolest ili dijabetes – bez obzira što oboljeli od dijabetesa ne smiju koristiti smokvine plodove, s lišćem je posve druga priča. Lišće prelijte vrućom vodom te nakon 15 minuta procijedite i popijte.
- Paraziti – zbog antiseptičkih svojstava koriste se za liječenje parazita u crijevima.
Odlučite li se na konzumaciju svježih smokvi treba ih dobro oprati, jer sadrže bijeli sloj (gljivice) koji može dovesti do bolova u želucu i glavobolje. Kako su osjetljive i brzo se kvare najbolje ih je pojesti 24 sata nakon branja, a ako ne želite da izgube aromu nemojte ih čuvati na niskim temperaturama.
Kada pomislite na hranjive i zdrave obroke dodajte na popis namirnica i jednu od najzdravijih voćki poznatu još i kao zaštitni znak Mediterana.
Autor: S.Š., Foto: Jelena Raskovic/Wikimedia