Imate problema s kožom i kosom? Muči vas čir na želucu, gastritis ili imate refluks? S godinama primjećujete sve više bora na licu, a i pamćenje vam je sve lošije? Sve ove tegobe možete ublažiti primjenom ulja pasjeg ili vučjeg trna, koji se u narodu naziva i vukodržica.
Pasji trn je mali grm prepun sitnih, narančastih plodova koji potječe s Himalaje, a uspijeva i u Europi i na Sredozemlju. Botaničko ime mu je Hippophae rhamnoides, što u prijevodu znači “drvo koje konju daje sjaj”. Takav naziv nosi jer je bio običaj da se daje konjima za sjaj i glatkoću dlake.
U davna vremena za njegova ljekovita svojstva znali su i stari Grci, Tibetanci, Kinezi i Rusi, a čak je i Džingis-kan ove bobice davao svojim vojnicima za snagu i izdržljivost. Spominje se u drevnim tibetanskim tekstovima, grčkoj mitologiji te u indijskoj knjizi „Materia medica“.
Zahvaljujući emisijama dr. Oza, danas su ove moćne bobice opet stekle popularnost, kojom su gotovo premašile šipak i slavne acai bobice.
U Kini i Rusiji ulje pulpe pasjeg trna smatra se i hranom i lijekom te je uvršteno u farmakopeju (knjigu o lijekovima).
Zdravlje iz prirode
Bobice pasjeg trna sadrže obilje vitamina (provitamin A, vitamine B1, B2, B3, B6, C, D, E i K1), karotenoida (beta-karoten, likopen, zeaksantin), fitosterola, tokoferola (vitamin A) i palitoleinsku kiselinu.
Bogate su i folnom kiselinom, koja čuva zdravlje živčanih stanica. Sadrže sve zdrave masne kiseline iz omega spektra (omega-3, 6,7 i 9).
Ulje pasjeg trna sadrži 12 puta veću koncentraciju vitamina C nego naranča, 3 puta više vitamina A nego mrkva i 4 puta više superoksida dismutaze (SOD) nego ginseng.
Ljekovita svojstva pasjeg trna
- čuva zdravlje kože (hidratizira, pridonosi elastičnosti, regenerira je, smanjuje bore i sprečava nastanak akni)
- djeluje baktericidno i protuupalno
- ublažava opekline, ogrebotine i osip te zacjeljuje rane
- ublažava rozaceju i atopijski dermatitis
- sprečava nakupljanje masnih naslaga u tijelu
- čuva zdravlje mozga te smanjuje rizik od Alzheimerove bolesti
- pomaže protiv gastritisa, kolitisa, čira na želucu i refluksa
- ublažava problem suhoće očiju
- prevenira oštećenja jetre
- smanjuje razinu štetnog kolesterola
- ublažava tegobe izazvane bakterijama E. coli i H. pylori
- čuva zdravlje srca i krvnih žila te sprečava nastanak krvnih ugrušaka
- ublažava fizički i mentalni umor
Ulje sjemenki pasjeg trna
Postoje dvije vrste ulja: jedno se dobiva iz sjemenki, a drugo iz pulpe ploda.
Ulje iz sjemenki obiluje polinezasićenim masnim kiselinama, poput alfa-linolenske, i karotenoidima (koncentracija je dosta manja nego u ulju iz pulpe ploda). Ne sadrži omega-7 masnu kiselinu, no ima idealan omjer omega-3 i omega-6 masnih kiselina, stoga djeluje i na zdravlje srca i mozga.
Ako ga nanosite na kožu, možete ga upotrebljavati u većoj količini jer vam neće obojiti kožu.
DOBROBITI:
- ublažava bore
- regenerira kožu
- smanjuje upalna stanja i iritacije kože
Ulje iz pulpe ploda
Iz pulpe ploda dobiva se ulje crvene boje koje obiluje palmitoleinskom kiselinom i karotenoidima. Osim što je iznimno ljekovito, daje kremama u koje se dodaje posebnu narančastocrvenu boju. Obiluje tokoferolima, fitosterolima, sadrži kvercetin, koji se smatra snažnim antioksidansom.
Ovo je ulje čest sastojak preparata za sunčanje, idealan je za njegu zrele kože, dodaje se i pakunzima za kosu te anti-age proizvodima.
Koristite ga u koncentraciji do 10% (ako je u većoj koncentraciji, može vam obojiti kožu). Ono što ulje pulpe čini osobitim i nezamjenjivim jest vrlo rijetka omega-7 masna kiselina, koja djeluje protuupalno i pridonosi zdravlju kože.
Osim toga, ima iznimno snažan učinak na zdravlje srca i krvnih žila. Ova kiselina signalizira tijelu da ne uzima višak kalorija za stvaranje masnih stanica te pomaže u sagorijevanju masnoće.
DOBROBITI:
- potiče zacjeljivanje rana
- ublažava upalna stanja kože
- ima blagotvoran učinak kod rozaceje i dermatitisa
- ublažava bore
PRIMJENA: Zbog intenzivne boje, uvijek ga koristite razrijeđenog u drugim uljima, primjerice u ulju makadamije.
ZANIMLJIVOST
Ulje pulpe pasjeg trna jedino je biljno ulje koje sadrži iznimno korisne omega-3, 6, 7 i 9 masne kiseline, koje su utoliko snažnije jer djeluju u sinergiji.
Načini primjene
- Vanjska: ulje nanesite na područje kože koje želite tretirati – opekline, ogrebotine, crvenilo, rane. Koristite ga i kao anti-age ulje i kao zaštitu od intenzivnog sunca. Možete i oko 5% ulja dodati u neku kremu ili drugo ulje koje trenutačno koristite.
- Unutarnja: uzmite 1 čajnu žličicu dva puta dnevno 15-20 minuta prije jela. Ulje nemojte koristiti dulje od 3 mjeseca. Za oralnu primjenu koristi se i ulje u kapsulama.
Ovo ulje može koristiti i vašim kućnim ljubimcima ako imaju problema s kožom ili im je dlaka izgubila na kvaliteti i ljepoti. Primjenjujte istu količinu koja se preporučuje i za ljude.
Napomena
Ulje pasjeg trna nije namijenjeno djeci do 12 godina i preosjetljivim osobama (prije prve primjene nanesite ga u maloj količini na podlakticu). Ne preporučuje se trudnicama i dojiljama.
Izvor: Alternativa za vas, Foto: Malcolm Manners/Wikimedia