Vazelin – jeftin način za njegu kože

vazelin

Vazelin se od davnina koristi za rješavanje mnogih kožnih problema te za njegu oštećene i suhe kože. Iako u današnje vrijeme svakoga dana izlaze novi kozmetički proizvodi, velik je broj onih koji mu ostaju vjerni već dugi niz godina. No, osim što je iznimno učinkovit, vazelin je i jeftin što je zasigurno još jedan razlog njegove velike popularnosti.

Što je vazelin?

Riječ je o parafinskom gelu, prozirne, žute ili bijele boje, čija kupovina može biti i neugodna zbog toga što se povezuje sa seksualnim pomagalom, odnosno koristi se kao sredstvo podmazivanja.

Vazelin nastaje kao nusproizvod rafiniranog ulja, a dodatnim procesima pročišćavanja dolazi se do sastojka po kojemu je specifičan, a to je “petroleum jelly”. Po sastavu je sličan mineralnom ulju, a na našem tržištu prodaje se isključivo pod nazivom “vazelin”.

Spoj je čvrstih i tekućih ugljikovodika, a najčešće se koristi u farmaceutske i kozmetičke svrhe. Najpoznatiji je kao sastav njegujućih balzama za usne, a koristi se i samostalno kao sjajilo za usne.

Ipak, može se pojaviti na deklaraciji mnogih drugih proizvoda i to pod sljedećim nazivima:

  • mineral oil
  • petrolatum
  • liquid paraffin
  • paraffinum liquidum
  • paraffin oil

Iako prednjače njegove pozitivne strane, koje ćemo navesti u nastavku, također donosimo i negativne strane vazelina s kojima biste trebali biti upoznati prije njegove upotrebe.

Jedna od njegovih brojnih prednosti je ta što se lako nanosi na kožu, a struktura mu je voskasta. No, često se ističe kako nije prihvatljiv s ekološke strane te to što, iako nije znanstveno dokazano, u njemu i nakon pročišćavanja ostaju štetni sastojci.

Vazelin za ljepotu

Vazelin
Foto: Unsplash

Iako neki smatraju da je rizičan za zdravlje i dalje se može naći u gotovo svim drogerijama i trgovinama. Razlog je njegova česta upotreba i to u sljedeće svrhe:

  • krema za tijelo – nanesite ga na suhe dijelove kože poput kreme ili maslaca za tijelo, poput primjerice laktova ili grube i suhe kože na rukama. Suha i oštećena koža bit će nahranjena, a debeli i zadebljani dijelovi kože glatki i meki.
  • piling za tijelo – pripremite domaći piling za tijelo uz samo dva sastojka, vazelina i morske soli. Pomiješajte ih, kružnim pokretima nanesite na tijelo pa isperite.
  • skidanje šminke s očiju – prije nego što posegnete za micelarnom otopinom ili nekim drugim sredstvom za skidanje šminke, nanesite vazelin na oči i lako uklonite tvrdokornu maskaru. Nakon toga, očistite lice i oči uobičajenim sredstvima za skidanje šminke.
  • prozirna maskara – ako volite prirodan izgled i rijetko nanosite maskaru, učinite vaše trepavice naglašenima i sjajnima uz pomoć vazelina. Premažite vazelin preko trepavica, a one će biti sjajne i nahranjene.
  • smanjenje mitesera – nanesite deblji sloj vazelina na mitesere i prekrijte ga prozirnom folijom. Nakon 10 minuta, uklonite foliju i očistite pore. Istiskivanje sitnih mitesera i čišćenje pora bit će mnogo lakše nakon djelovanja vazelina.
  • potiče rast obrva i trepavica – prije odlaska na spavanje, nanesite tanji sloj vazelina na obrve i trepavice što će potaknuti njihov rast.
  • zaštita i obnavljanje kože i suhih usana – tijekom ljetnih i zimskih mjeseci koža pojačano trpi zbog ekstremnih uvjeta vrućine, UV zračenja, vjetra i hladnoće. Prije odlaska na plažu ili boravka na hladnom zimskom zraku, namažite izloženu kožu i usne vazelinom.
  • piling za usne – nanesite vazelin na usne i istrljajte ih starom četkicom za zube. Tako ćete ukloniti sve mrtve stanice kože.
  • skidanje laka za nokte – pripremite smjesu za skidanje laka za nokte od limunovog soka, vazelina i paste za zube pa njome istrljajte nokte. Osim što ćete skinuti lak s noktiju, nahranit ćete suhu kožu i riješiti zanoktice. Vazelin se preporučuje nanijeti oko noktiju i prije lakiranja jer ćete tako lakše ukloniti lak koji slučajno završi pored noktiju.
  • ispucale pete – na jednostavan i jeftin način, vazelinom možete riješiti problem ispucalih peta. Prije odlaska na spavanje, nanesite deblji sloj vazelina na stopala i navucite čarape. Sljedećeg jutra probudit ćete se s mekom i glatkog kožom.
  • highlighter za naglašavanje jagodica – nema potrebe za kupovinom skupim osvjetljivača za naglašavanje jagodica, nosa i usana, kada to možete učiniti vazelinom. Pomiješajte vazelin sa svijetlim sjenilom koje u sastavu ima sjajne čestice i nanesite na mjesto po želji.
  • duže trajanje parfema – ako vam parfem brzo ishlapi i ne osjetite njegov miris, prije nanošenja, na vrat i zapešće, nanesite tanji sloj vazelina. Nakon toga, preko vazelina, pošpricajte parfem.

Upotreba vazelina u druge svrhe

Osim što se koristi za njegu, ima i široku primjenu u kućanstvu. Koristi se za skidanje mrlja s tkanina, a učinkovit je i kao sredstvo u borbi protiv mravaca.

Ako niste dugo nosili naušnice, vjerojatno ćete imati problema s njihovim prvim stavljanjem. Rupica na ušima brzo zacijeli pa je stavljanje naušnica često bolno. Spriječite bolove i upalu ušne resice uz pomoć vazelina. Nanesite ga na ušnu resicu i na naušnicu i pokušajte polako probiti rupicu.

Vazelin možete koristiti i za uklanjanje mrlja od šminke s tkanina. Uzmite vlažnu krpicu na koju je potrebno nanijeti vazelin pa blago istrljajte odjeću ili posteljinu.

Ako vam je torba stara i iznošena, vratite joj sjaj tako što ćete je premazati vazelinom. Istu proceduru možete učiniti i sa starim cipelama, čizmama i svim ostalim kožnim proizvodima.

Uši u kosi mogu biti velik problem, a da biste ih se brzo riješili, odlučite se za vazelin. Nanesite ga na kritična mjesta na kosi i ostavite da djeluje preko noći. Ako je potrebno postupak ponavljajte i nekoliko noći zaredom. Važno je napomenuti da uši svejedno treba iščešljavati.

Ako želite spriječiti krvarenje iz nosa, treba se pobrinuti da je sluznica nosa uvijek vlažna. Zbog toga se preporučuje unutrašnjost nosa mazati vazelinom.

Stavljanje vazelina na unutrašnju stranu nosnica dobar je način i da se zaustavi prolaz peludi što pomaže kod alergija u proljetnim i ljetnim mjesecima.

Manji sloj vazelina pomaže kod rana i posjekotina tako što zadržava vlagu i ne dozvoljava ulaz bakterijama.

Pogledajte i video u kojem možete pogledati na koje sve načine upotrijebiti vazelin.

Negativne strane upotrebe vazelina

Iz gore spomenutih načina uporabe, uvjerili smo se da se vazelin često koristi za ljepotu. No, ne možemo zanemariti ni one koji često naglašavaju njegove negativne strane. I dok je nezamjenjiv kod zaštite kože u mnogim ekstremnim uvjetima poput jakog vjetra, hladnoće i sunca, to isto svojstvo zaštite može se okrenuti i protiv njega.

Budući da je nastao kao derivat obradom ulja i nafte, u vodi nije topiv. To znači da svi ostali proizvodi za njegu kože i hidrataciju ne mogu prodrijeti u dubinske dijelove kože jer vazelin stvara zaštitni sloj na koži. To je još jedan od razloga zašto nas može zavarati.

Naime, vazelin se zadržava na površinskim dijelovima kože i ne prodire dublje u kožu, a to može prividno kožu učiniti njegovanom i hidratiziranom. S druge strane, koža je, ispod vazelina koji se zadržava na njezinoj površini, možda dehidrirana.

Ako imate problematičnu kožu s čestom pojavom akni i prištića, također se ne preporučuje upotreba vazelina. Vazelin može začepiti pore i zatvoriti kožu, što koži ne daje mogućnost izbacivanja štetnih tvari i sebuma koji se tada nakuplja u dubljim slojevima pora.

Još jedna njegova mana je ta što vazelin nije prihvatljiv s ekološkog aspekta. Nije prirodan i nastao je brojnim preradama i čišćenjem.

Foto: silviarita/Pixabay

Zovem se Martina i urednica sam portala Savjetnica. Diplomirala sam novinarstvo na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu i oduvijek sam voljela pisati. Kreativnost i sloboda izražavanja puno mi znače u životu, a sve to pokušavam predočiti i u svojim člancima. Moj život nezamisliv je bez putovanja, ljubavi prema životinjama, planinarenju i uživanju u uređenju interijera i pripremanju zdravih slastica. U životu me vesele male stvari koje za mene imaju veliki značaj. Volim pomagati drugima savjetima o temama koje su mi poznate, a kroz posao sam do sada istražila mnoge pa imam iskustva u gotovo svim područjima.